Vyznáváte škodlivou mantru „Mít stále víc“? Setřeste tuto touhu pomocí nakupování pozpátku či metodou hotelového pokoje

Mohlo by být všeho o trochu méně? Nadbytek neškodí pouze životnímu prostředí, ale odvádí naši pozornost od podstatných věcí. Jak najít cestu k minimalistickému životnímu stylu?

Během dvou let pandemie nebylo spousty aktivit a věcí možné provádět jako dříve. Vše mělo ale svoji výhodu: Najednou přesně víme, co by nám scházelo. A také to, bez čeho se obejdeme. Jednak jsme přehodnotili žebříček hodnot a také se naučili zaměřit se na to co je pro nás opravdu důležité.

Škodlivá mantra: Mít stále víc

Fotka od Getty Images

„Skutečně to potřebuji?“ Tuto otázku bychom si neměli pokládat pouze v náročných obdobích, ale také tehdy, kdy jsou všechny obchody otevřené a nám se opět naskýtají tisíce možností, jak trávit svůj volný čas. Ale nadbytek nepřináší automaticky štěstí. Často odvádí pozornost od toho podstatného. Kdo se ho vědomě zříká, neznamená to, že se omezuje. Naopak opouští zažitou představu, že je nutné stále něco dělat, spotřebovávat, vlastnit. Setřást ze sebe tyto neviditelné nátlaky může pomoci, pokud najdeme více vnitřního klidu. Díky několika jednoduchým metodám je možné uniknout z neustálé touhy mít více.

Důvodů, proč si pořizujeme stále více věcí, může být mnoho: nákupy z frustrace, přes nedostatečné sebevědomí, chybějící přehled až po napodobování ostatních nebo slavný Diderotův efekt.

Diderotův efekt

Podle něj vede pořízení nové věci k nespokojenosti se stávajícím majetkem. To pak vede ke spirále dalších nákupů. Všechny důvody mají jedno společné: Lze jim odolat. Pomocí správného vyhodnocení situace je možné poznat sám sebe a své skutečné potřeby.

Nakupujte vědomě

Fotka od Getty Images

Kdo vstupuje do obchodu již s konkrétní představou, výrazně snižuje pravděpodobnost, že domů dorazí s hromadou nepotřebných věcí. Objektivní úvahy o smyslu nákupu vyžadují na chvíli se zastavit, což je součástí vědomého nakupování. Věnujme mu dostatek času a pozornosti, abychom porozuměli svým vnitřním pohnutkám. Jednoduchým trikem může být odložení nákupu až do doby, kdy se z rozhodnutí vlastnit něco dalšího vyspíme nebo pravidlo tří prodejen, kdy v jeden den nikdy nenavštívíme více než tři (online) obchody.

Nechte prostor pro prázdno

Nepořádek může způsobit předsudky, jak zjistil jeden nizozemský průzkum. Kdo je obklopen chaosem, nevědomky se pokouší opět vytvořit strukturu. Přitom máme sklony k tomu, že věci schováváme do pomyslných zásuvek. Méně přeplněného prostoru se ale nepostará pouze o odlišný pohled, ale také o zdravější spánek a lepší koncentraci. Nadto ušetříme také finance, protože nenakupujeme tak často nové věci, které sice máme, ale nemůžeme je zrovna najít.

Fotka od Getty Images

Nakupování pozpátku

Existuje řada možností jak zjistit, čeho se můžeme zbavit. Jedna z nich se nazývá „nakupování pozpátku“. Během něj jednou týdně projdeme byt s košíkem nebo větším košem a dovnitř vložíme věci, které nepotřebujeme. Jakmile je plný, jeho obsah rozdáme, prodáme nebo vyhodíme. Pokud je to pro vás stále příliš těžké, vyzkoušejte metodu hotelového pokoje.

Metoda hotelového pokoje

Sbalte si do jednoho zavazadla všechny věci, které budete potřebovat v příštím týdnu a po dalších sedm dní se snažte žít pouze s věcmi, které jste vložili do tohoto kufru. Uvědomíte si, jak málo toho opravdu potřebujete. Příjemným vedlejším efektem je, že se připravíte na skutečné cesty.

Zdroj: www.freiheitsliebeleben.de. Náhledová fotografie: Getty Images