Ježibaba jako bylinkářka

Někdy má člověk chuť vrátit se v čase a vyzkoušet si něco, co se kdysi dělo. Často se tak děje i dnes v případě věštění. Rozdíl je jen v tom, že ve středověku se trestalo upálením na hranici dřeva, pozor, ne mezi Čechami a Slovenskem, nebo krutým pronásledováním, zatímco dnes si ho mnozí lidé užívají jen jako zábavu a kratochvíli. I když… ani v této oblasti by člověk neměl riskovat a zkusit si trochu triků středověkého bosoráctví.

Jednou z výhod bosorek bylo, že byly vynikajícími bylinkářkami, věděly, na co která bylina funguje. A tak mohly létat, přičarovat dobytek, okouzlit přelétavé manžely či manželky a vyléčit mnoho neduhů, na které byli ostatní krátcí. A jistě jste zvědaví nebo zvědavé, které rostliny pomáhaly bosým bohyním létat.

První květinou je datura. Je to nebezpečná, jedovatá rostlina. Ale bosorky věděly, že stačí vymačkat jen pár kapek z jejích bobulí, smíchat je s mastí a potírat se tím, a už halucinogenní látky způsobují, že se člověku chce celé hodiny létat ve vzduchu. Každopádně to ale nezkoušejte, lepší je jít někam, kde jsou kolotoče, a užít si létání tam.

Další takovou bylinou je konvalinka. Už z názvu je patrné, že je velmi jedovatá. Bosorky si prý šťávou z této rostliny potíraly kůži, pokožku, a už měly pocit, že létají. A přitom je jen podivně bolelo zažívací ústrojí, které je nutilo levitovat. A abychom to řekli hezčím způsobem, nazýváme tuto rostlinu také jménem beladona, která zase po nakapání do očí rozšiřuje zorničky a ovlivňuje zrak, až máte pocit, že také létáte. Ani to nezkoušejte, stačí, že občas váš lékař potřebuje výtažky z této rostliny pro vaši léčbu.

Bílý leknín prý také používaly bosé krávy jako dopravní prostředek k létání. Z květů leknínu a dalších přísad si vyráběly mast na létání. Aby však byla dokonalá, bylo třeba přidat například opičí plíce, jed ropuchy nebo prach z hrobu. Jaká hrůza.

A nejstrašnější ze všeho se zdá být bolehlav. Ve stoncích bolehlavu je vysoce jedovatá, téměř smrtící míza. Kromě toho, že je skutečně životu nebezpečná, byli bosorky přesvědčeny, že když se potřou bolehlavovou mastí, mohou létat. A aby se ujistili, že to opravdu funguje, potírali si jí nejcitlivější a nejtenčí kůži na těle. Je tedy na vás, abyste rozluštili, kam si ji natírali. Každopádně vám radíme, abyste to nezkoušeli. Protože opravdu létat je krásné, pokud je to opravdu bezpečné. Ale zároveň tento přehled čarodějnického herbáře dokazuje, že to čarodějnice neměly jednoduché a za své pokusy určitě zaplatily… nebo uhořely.

Autor: Stanislav Bebjak, zdroj: Redakce, Titulní obrázek: Pixabay.com/susan-lu4esm