Když se to v rodině hádá: Utéct a mlčet je někdy to nejlepší

Čas od času se chvíle s rodinou změní v pořádné peklo. A přitom jde často o maličkosti, které nestojí za to. Jak se s grácií popasovat se spory mezi rodinnými příslušníky? Jistě víte, co by bylo správné udělat, ale v napjaté situaci se to hůře praktikuje. Alespoň vám připomeneme šest přátelských rad, jak se přes situaci přenést:

1. Podívejte se na něj z jiné perspektivy

Kdykoliv se dostanete do prudké rodinné hádky, položte si otázku, zda problém, který každému tolik vadí, bude stejně důležitý i za hodinu nebo dvě. Nebo zítra. Odpověď bude většinou znít „ne“.

2. Povzneste se

Až se příště rozzlobíte na svého partnera nebo dítě, vzpomeňte si na to, kolikrát oni zažili něco podobného, když museli řešit váš problém nebo vaše iracionální chování.

Fotka od master1305 z Freepik

3. Jděte se projít

Hašteřící se členy rodiny, kteří neposlouchají vaše prosby o klid, většinou z domu vykázat nemůžete. Místo toho se ale můžete omluvit a odejít sami. Nechte je hádat se dál a jděte se projít nebo nakoupit. Až se vrátíte, s největší pravděpodobností už ani nebudou vědět, proč se hádali, a budou se přátelsky bavit.

4. Pamatujte – jsou to oni, ne vy

Když je někdo z rodiny nesnesitelný, je to jeho problém, ne váš. Snažte se proto nevybouchnout ani neříkat něco, čeho byste později litovali.

5. Zachovejte důstojné mlčení

Nenechat se zatáhnout do nepříjemností je někdy lepší způsob, jak obtížnou situaci řešit. Mlčení je mocná zbraň, tak ji využívejte.

6. Buďte k sobě ohleduplní

Když vás matka zase jednou otráví řečmi o vašem pokaženém prvním manželství, nebuďte na sebe naštvaní, že vás to rozčílilo. Vaše reakce byla normální. Nenechte se ale kvůli tomu vtáhnout do konfliktu. Místo toho se párkrát pořádně nadechněte, počítejte do deseti a s úsměvem přejděte na jiné téma.

Zdroj: Reader´s Digest: Forbidden Advice (Dobře utajené rady). Náhledová fotografie: Freephoto od Freepik