Kafujete až příliš? Jak se bude chovat vaše tělo, když si měsíc nedáte kávu

Pokud jste závislí na každodenní dávce kávy, vaše tělo pravděpodobně spoléhá na pravidelný přísun kofeinu, který mu dodáváte. Odborníci tvrdí, že snížení množství této látky, nebo dokonce její úplné vyřazení z jídelníčku, přináší tělu po počátečních problémech pouze výhody a zlepšení zdravotního stavu.

Lidé, kteří chtějí přestat pít kávu, to obvykle vzdají poté, co se objeví první abstinenční příznaky. Podle doktorky Shirley Collinsové se objeví během několika dnů až týdne či dvou a nejčastěji představují bolest hlavy a svalů, únavu, podrážděnost, příznaky podobné chřipce a další. Po měsíci si však vaše tělo na nedostatek kofeinu zvykne a vy budete pociťovat jen nové, většinou pozitivní změny, píše se na serveru časopisu Bestlifeonline.com.

Lepší spánek

První velkou změnou, kterou můžete zaznamenat měsíc po vysazení kávy, je zlepšení spánku. To platí zejména pro ty, kteří jsou zvyklí pít každý den několik šálků tohoto nápoje nebo si ho dopřávají pouze odpoledne či večer. „Kofein je stimulant, který může narušit spánkový režim a vést k nespavosti. Ve chvíli, kdy se kofein z těla vyplavuje, budete spát lépe, protože již nebude blokovat receptory podporující spánek,“ vysvětlila doktorka Nadia K. Ghummanová v rozhovoru pro časopis Best Life.

Fotka od senivpetro z Freepik

Změny nálady

Vyřazení kávy z jídelníčku může způsobit výrazné změny nálady. Když se stanete na kávě závislí, jste čipernější, ale vaše mysl to zároveň může „přehánět“. Takový stav vede k nadměrnému přemýšlení a úzkosti. Když si od kávy úspěšně odvyknete, budete pociťovat méně úzkosti.  Ghummanová také upozorňuje, že lidé, kteří trpí častým stresem, mohou v průběhu měsíce pociťovat uvolněnější a klidnější náladu, protože káva ovlivňuje hladinu hormonů, jako je kortizol a adrenalin, což vede ke změnám nálady a energie.

Zdravější zuby

Přestat pít kávu znamená také zlepšit zdraví a vzhled zubů, protože pití kávy je zabarvuje. Pokud ji tedy přestanete pít a budete dbát na zubní hygienu, pravděpodobně budete mít bělejší zuby. Pití kávy také podporuje tvorbu zubního plaku, který časem narušuje zubní sklovinu, zejména pokud si do kávy přidáváte mléko nebo cukr. Pokud se jí tedy vzdáte, zřejmě snížíte výskyt zubního kazu a dalších zubních problémů.

Více hydratace

Pokud nahradíte příjem kávy pitím vody, rychleji se hydratujete, jak naznačuje nedávný výzkum, v němž autoři tvrdí, že pití vody pomáhá odvrátit některá chronická onemocnění, jako jsou srdeční choroby, rakovina a další. Káva je diuretikum, což znamená, že může odvodňovat organismus. Když ji přestanete pít, pocítíte větší hydrataci a naopak méně příznaků dehydratace organizmu, jako je sucho v ústech a únava.

Zlepšení trávení

Po odstavení kávy jistě zaznamenají lidé s citlivým trávicím traktem zlepšení problémů v této oblasti. Káva může být příčinou refluxu. Pokud ji lidé s trávicími problémy přestanou pít, neměli by pociťovat nadýmání a pálení žáhy.

Problémy se soustředěním

Ghummanová také upozorňuje, že ne všechny změny, které vás mohou potkat po vyřazení kávy z vašeho života, jsou pouze pozitivní. „Kofein stimuluje centrální nervový systém, což vede ke zlepšení soustředění a koncentrace. Když někdo přestane pít kávu, může pocítit snížení koncentrace a schopnosti soustředění,“ zakončil server Bestlifeonline.com.

Zdroj: bestlifeonline.com. Náhledová fotografie: LipikStockMedia z Freepik