Indikátor života na Večernici čili Jitřence, jak se Venuši také říká, byl již nalezen, ale mnohem hlouběji, než vědci předpokládali. Přesto to oživilo diskuzi, zda je možné, aby Venuše sama oživla.
Mnozí si stále kladou otázku, zda jsme ve vesmíru sami, nebo ne. Vědci z NASA se v současnosti snaží zjistit, zda se život mohl vyvinout i na jiných planetách, a v posledních letech došlo k několika zajímavým objevům. Nyní odborníky nejvíce zajímá Venuše.
Prostředí není příliš přátelské
Venuše je planeta, která se zdá být dosti neobyvatelná (alespoň pro člověka), s teplotou kolem 480 stupňů Celsia (údajně neustálý skleníkový efekt), vysoce toxickou atmosférou (nažloutlá, s kyselými mraky) a tlakem 90krát vyšším než na Zemi – nezdá se tedy, že by to byla planeta, která by vítala život s otevřenou náručí, a proto je objev tak šokující.
Životadárný fosfin?
V roce 2020 vědkyně Jane Greavesová prohlásila, že v atmosféře Venuše našla fosfin – sloučeninu, která by mohla být indikátorem života, takže je pochopitelné, že to vyvolalo velké vzrušení.
Nastal však problém, protože následný výzkum žádný fosfin nenašel, což zmařilo veškeré naděje, že by na Venuši mohl či dokonce i nadále může existovat život. Nyní však příběh nabral nové obrátky, neboť nedávná studie ukázala, že fosfin se na planetě přece jen vyskytuje, a to mnohem hlouběji, než se dříve předpokládalo, a teorie, že by se na ní mohl vyvinout život, byla oživena.
Je, či není živá?
Venuše je velmi záhadná planeta a tento objev to jen potvrzuje. Vzhledem k tomu, že podmínky na ní jsou opravdu drsné, je těžké z ní získat data, ale rozhodně se jí nyní věnuje větší pozornost. Takže je pravděpodobné, že bychom mohli být roky od odpovědi na velkou otázku, zda na ní existuje – nebo někdy existovala – nějaká forma života.
Zdroje: sciencemag.cz, smechlapi.noviny.sk. Náhledová fotografie: By NASA Goddard Space Flight Center from Greenbelt, MD, USA – Venus Transit, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41547157