Kávový lógr nevyhazujte: 6 tipů využití na zahradě i v domácnosti

Kávová sedlina vám výborně poslouží na zahradě i v bytě. Použijete ji také při péči o pleť. Až si příště dáte šálek oblíbeného nápoje, kávový lógr rozhodně nevyhazujte!

1. Hnojivo pro zahrádku a truhlíky

Věděli jste o tom, že kávová sedlina obsahuje klíčové minerály nezbytné pro správný růst rostlin? Dusík, vápník, draslík, železo, fosfor, hořčík a chrom se postarají o dokonalou výživu pro vaše květiny a rostliny. Navíc tyto látky dokáží absorbovat těžké kovy, které mohou kontaminovat půdu. Pozor! Kávová sedlina ale není vhodná pro hnojení sazenic a klíčících semen. Nejlépe se hodí k rostlinám rostoucí v kyselomilné půdě. Mezi ty patří například borůvky, jahody, rajčata, hortenzie, rododendrony, vřesy nebo azalky.

Kávová vůně navíc odrazuje hlemýždě a slimáky a přiláká žížaly, které vaši půdu provzdušní a zkvalitní. Na zahradě se tedy rozhodně neztratí!

2. Odpuzovač hmyzu a škůdců

Kávová sedlina je výborný pomocník k odpuzení škůdců. Obsahuje kofein a diterpeny, které jsou toxické pro některé druhy hmyzu. Odpudíte tak komáry, octomilky i některé brouky. Lógr povařte, přeceďte a výluh přelejte do rozstřikovače.

Lógr je také možný možný použít proti housenkám. Stačí ho naředit s vodou a postříkat jím listy rostlin.

3. Neutralizátor pachů v lednici

Kávová sedlina dokáže absorbovat nepříjemné pachy, je proto výborná pro použití například v lednici. Pravidelně do ní umisťujte misku s kávovou sedlinou a zbavte se tak nepříjemného ledničkového pachu.

Kávovou sedlinu použijte jako absorbent pachu v lednici. 
Fotka od Michal Jarmoluk z Pixabay.
Kávovou sedlinu použijte jako absorbent pachu v lednici.
Fotka od Michal Jarmoluk z Pixabay.

4. Přírodní čistič

Abrazivní vlastnosti kávových zrníček využijte při čištění domácnosti. Díky antivirovým a antibakteriálním vlastnostem je tento pomocník vítaným čističem dřezu, grilu nebo hrnců.

5. Exfoliace

Už jste vyzkoušeli domácí peeling z kávové sedliny? Odstraňte odumřelé buňky z vaší pleti pomocí exfoliačních schopností kávy. Antioxidační vlastnosti navíc ochrání vaši kůži proti poškození sluncem.

6. Zatočte s celulitidou

Dopili jste svůj šálek kávy a přemýšlíte, že byste lógr vyhodili? Místo toho jej raději vložte do silonové ponožky a nechte vysušit. Bude se vám skvěle hodit při koupání. Dopřejte si každý večer před sprchou důkladnou masáž problémových partií a uvidíte skvělé účinky, které kofein nabízí.

Zdroj: www.healthline.com. Náhledový obrázek: Gettyimages