Správný výběr lyžařské přilby, brýlí a rukavic je velmi důležitý

Dobré a především bezpečné lyžování je bez spolehlivých lyží a lyžařských doplňků nereálné. Základem bezpečného lyžování jsou kvalitní lyže, lyžáky a několik ochranných prvků. Jak vybrat vhodnou lyžařskou přilbu, brýle a rukavice? Tady jsou naše tipy.

Bez lyžařské přilby ani ránu!

Mezi lyžařskými přilbami pro ženy a muže je pouze jeden odlišný prvek, a to způsob vykrojení zádě. Dámské lyžařské helmy mají vzadu speciální výřez pro dlouhé vlasy nebo cop. Otáčení hlavy v každé lyžařské přilbě však musí být stejně bezproblémové – přirozené, jednoduché a plynulé. Pokud jste zvyklí lyžovat i ve velmi chladném počasí, dobrým tipem je praktická kukla, která zahřeje nos, tváře a krk i během sněžení. Ale pokud s helmou překonáte silnější náraz, z bezpečnostních důvodů ji vyměňte, i kdyby poškození nebylo viditelné, protože při dalším nárazu vás helma nemusí již správně ochránit, protože po nárazu by mohl být totiž narušen skelet, předejdete tak i vážnému zranění.

Lyžařské brýle nesmí chybět!

Lyžařské brýle chrání zrak lyžaře před různými výkyvy počasí – před větrem, sněhem, deštěm i slunečními paprsky, tento bezpečnostní prvek je pro lyžaře naprosto zásadní, a proto jej nepodceňte. Nejdůležitějšími parametry při výběru je velikost a tvar, druh skla a typ průzoru. Pokud hledáte speciální model, který se snadno přizpůsobí jakýmkoli povětrnostním podmínkám, sáhnout můžete po speciálních fotochromatických brýlích, které nabízejí maximální pohodlí a jsou kompatibilní i s dioptrickými brýlemi, což pro lyžaře s problémy zraku představuje velkou výhodu, a to i z hlediska bezpečnosti. Dětské lyžařské brýle i brýle pro dospělé však vybírejte také podle kvality těsnění. Na svahu je z pohledu bezpečnosti odvětrávání lyžařských brýlí velmi důležité, aby se skla při lyžování nerosila.

Lyžařské rukavice pro ten správný komfort

U lyžařských rukavic je prioritní velikost a materiál. Dbát je třeba na vodní sloupec, tepelnou izolaci a prodyšnost. Prstové lyžařské rukavice nebrzdí obratnost rukou a palčáky zase lépe zadržují teplo. Mezi novější střihy patří tříprstové rukavice – hybridy, kde má palec uvnitř oddělenou vlastní část a dva plus dva prsty mají také své dvě samostatné části. V tomto typu lyžařských rukavic je tepleji, než v prstových rukavicích, ale zároveň jsou ohebnější než palčáky – poskytují větší pohodlí a lepší funkčnost. Izolační část může tvořit syntetické vlákno nebo přírodní chmýří. Současný trh nabízí široký sortiment rukavic s vylepšenými technologiemi výroby, které sportovcům poskytují maximální komfort za všech okolností a za každých povětrnostních podmínek. Z bohaté palety výrobků lze zvolit i vyhřívané lyžařské rukavice s více stupni ohřevu.     

zdroj foto: dreamstime.com