1.4. Mezinárodní den ptactva. Víte, kdo vám létá ke krmítku? A kdo je pták roku?

V tento den si svět připomíná podepsání Mezinárodní konvence o ochraně užitečného ptactva, ke které došlo v roce 1906. Víte, kdo nejčastěji zavítá na vaše krmítko a kdo byl vyhlášen ptákem roku?

Slavilo se i dříve

I když se nám doba 115 let od vzniku mezinárodní konvence založené pro ochranu ptactva zdá úctyhodná doba, vězte, že v našich zemích má ochrana ptactva ještě delší tradici. Za dob Rakouska-Uherska tuto tradici totiž založil slovenský přírodovědec Oto Herrmann, a to již v roce 1900. První Den ptactva byl především skvělou akcí pro školy, oslavovaly se ale také stromy, které jsou v dubnu v plném rozpuku.

Návštěvníci krmítek

Pokud pravidelně krmíte ptáky, jistě jste si všimli, že se na nich objevuje několik nejčastějších obyvatel našich parků, zahrad a lesů. Slunečnicová semínka si oblíbila například sýkora koňadra, semínka chutnají i vrabci polnímu. Zavěšené tukové krmivo vděčně ozobává sýkora modřinka, zatímco zvonek zelený si poradí i s většími semeny. Víte o tom, že stehlík obecný miluje semínka bodláků? Drcené ořechy zase nenechají chladným kosa černého.

Pták roku 2021

Pravidelně již od roku 1992 se uděluje našim opeřencům jeden vzácný titul. Ano, tušíte správně. Každý rok usedá na pomyslný ptačí trůn jeden zástupce z ptačí říše. Česká společnost ornitologická pro letošní rok vyhlásila, že loňskou jiřičku obecnou vystřídá v kralování káně lesní. Obvykle se ptákem roku stávají druhy, které je možné poměrně lehce pozorovat, nebo jsou něčím zajímavé.

Káně lesní. 
Fotka od A Beijeman z Pixabay.
Káně lesní.
Fotka od A Beijeman z Pixabay.

Oslavit Den ptactva můžete například tím, že sestavíte krmítko, nebo se pustíte do výroby ptačí budky.

Zdroj: Redakce. Náhledový obrázek:Getty images