Vídeňské moře: Ráj vodních sportů a cyklistů jen dvě hodiny od Brna

 „Vídeňské moře“ – tak se s oblibou označovalo Neziderské jezero. Tento slogan pochází z pera autora reklamního textu z roku 1920 pro burgenlandský turismus. Trefný slogan, který se udržel až do současnosti.

Neziderské jezero – německy Neusiedler See, maďarsky Fertő-tó, přičemž fertő znamená bažina -je stepní jezero, které se rozprostírá na území Rakouska a Maďarska, a jeho okolní krajinu charakterizují rozsáhlé louky a rákosí. „Vídeňské moře“ toho nabízí opravdu hodně. Díky obrovské vodní ploše tu vládne příjemná přímořská atmosféra. S rozlohou 315 km2, průměrnou hloubkou jeden metr a větrným počasím je rájem milovníků vodních sportů, nejoblíbenějšími aktivitami jsou kitesurfing, plachtění, ale také paddleboarding či kanoistika.

Podersdorf am See

Mnozí turisté často navštěvují obec Podersdorf am See známou svým molem a majákem, kde se také nachází oblíbené koupaliště s kvalitně udržovanou oblázkovou pláží o délce 1,4 km, případně koupaliště v obci Neusiedler am See. Vyplatí se však zajít i dál. A klidně i na kole, protože jednotlivé obce a městečka kolem jezera jsou propojeny oddělenými cyklostezkami.

Neziderské jezero s majákem, Rakousko a Maďarsko. Fotka od Johny (Mellington) z Pixabay

Rust

Za návštěvu stojí například městečko Rust známé čápy hnízdícími na komínech historických budov, ale i rekreační oblastí u vody s ubytováním, koupalištěm a plážovými bary, nedaleko se nachází také oblíbený zábavní park Family Park.

Mörbisch am See

Pouhých 5 kilometrů od městečka Rust se nachází také malebná obec Mörbisch am See, známá historickými zemědělskými pavlačovými domy zapsanými v UNESCO či přírodním koupalištěm. V celé oblasti si přijdou na své i milovníci vína, která pochází z četných okolních vinic, jakož i pozorovatelé ptáků – nachází se zde více druhů než na kterémkoli jiném vnitrozemském jezeře v Evropě. Kolem jezera se lze ubytovat v mnoha hotelech, penzionech i kempech.

Zdroj: www.radtouren.at. Náhledová fotografie: Alfred Stier z Pixabay