Nelekněte se: Netradiční zvířata, která musíte vidět.

Někdo vyniká svou roztomilostí, jiný zase legračním nosem, a někdo šupinami po celém těle a nevábnou vůní. Pojďte se s námi podivovat nad nekonečnou pestrostí zvířecí říše naší planety.

Kahau nosatý

Primát Nasalis larvatus, kterému se přezdívá také opice nosatá, se vyskytuje v deštných pralesích nebo v blízkosti mořského pobřeží jihovýchodní Asie. Jeho domovem je ostrov Borneo. Tato velmi nezvykle vypadající opice patří do čeledě kočkodanovitých, podobně jako třeba pavián. Kahau je velmi obratný a dokáže se umně pohybovat i vysoko v korunách stromů, kde přeskakuje z jednoho stromu na druhý. Jeho hlavní potravou jsou mangrovníky, občas si ale dopřeje také hmyz nebo bezobratlé živočichy.

Ano, já opravdu existuji. Jmenuji se kahau nosatý. 
Fotka od Volker Lekies z Pixabay.
Ano, já opravdu existuji. Jmenuji se kahau nosatý.
Fotka od Volker Lekies z Pixabay.

Pišťucha kazašská

Dnes asi neuvidíte kouzelnější zvíře, než je právě tento mazlík, kterému se přezdívá kouzelný zajíc. Pokud jste si mysleli, že máte doma skutečně krásného králíčka, asi se nyní budete stydět. Pišťucha je dnes na seznamu ohrožených živočichů, za posledních dvacet let počet jedinců tohoto druhu klesl o více než 70 procent. O způsobu života tohoto živočicha, který byl objeven teprve v roce 1983, dodnes mnoho nevíme. Dorůstá délky zhruba 20 centimetrů a živí se rostlinami, které si navíc dokáže sušit. Přezdívku kouzelný zajíc si pošťucha vysloužila proto, že je velmi těžké ji spatřit.

Luskoun

Tento samotářský noční tvor žije především v jižní části Afriky, ale také na jihu Asie, a to především v zalesněných oblastech. Tělo těchto hmyzožravých savců je na pohled velmi netradiční. Je totiž celé pokryto rohovitými šupinami, které je chrání před útokem šelem. V případě ohrožení se prostě stočí do klubíčka a dravci tak dokáží dokonce rozdrtit jeho končetiny. Navíc se před útokem chrání tím, že vylučují odporně páchnoucí sekret. V jídelníčku luskounů byste mohli nalézt termity, mravence a další zástupce z hmyzí říše.

Luskoun. 
Fotka od Louis Mornaud od Unsplash.
Luskoun.
Fotka od Louis Mornaud od Unsplash.

Zdroj: www.wanderlust.co.uk. Náhledový obrázek: Getty images