Klasický vysavač nebo robotický? Zjistěte, který je ten pravý!

Vysáváte několikrát týdně a tato rutinní činnost vám neskutečně leze na nervy? Přemýšlíte nad pořízením robotického vysavače? Poradíme vám, zda je to dobrá investice.

PRO: Skvělá úspora vašeho času a energie

Robotický vysavač sice místnost nevysaje tak rychle, jako vy. Ale vysaje ji efektivně a systematicky. Vy si místo nudné domácí práce raději vyjděte ven na vycházku. Nebo se začtěte do oblíbené knihy. Robot si poradí se smetím na koberci i na podlaze. Pomocí virtuální stěny mu navíc jednoduše zamezíte přístup do míst, která si nepřejete vysávat a čistit.

PROTI: Černý koberec nevysaje

Patříte mezi vyznavače minimalismu a vašemu domovu kralují černé koberečky? Tak s těmi si bohužel robot neporadí. Ne, že by byl nějak vybíravý, ale je naprogramován tak, aby vám nespadl ze schodů. A právě při objevení černého či velmi tmavého koberce se zastaví a vypne. Bojí se, že spadne ze schodů.

PRO: Úklid si naplánujete

Je libo pravidelný úklid v dobu, která vám vyhovuje? Není problém. Moderní robotické vysavače mají schopnost plánování úklidu. Třeba každý den v devět dopoledne, kdy jste v práci. Nebo každou středu. Nastavení můžete měnit pomocí aplikace ve vašem mobilu. Některé vysavače mají rovnou zabudovaný i mop, takže si poradí se všemi druhy podlah. Přijdete z práce a doma je čisto. Tohle si přejeme všichni!

Robotický vysavač si poradí s kobercem i podlahou. 
Fotka od Kowon vn z Unsplash.
Robotický vysavač si poradí s kobercem i podlahou.
Fotka od Kowon vn z Unsplash.

Robotické vysavače jsme si prostě oblíbili. Dokáží vysát to, co klasický vysavač, ale bez nutnosti našeho přičinění. Po skončení úklidu samy zajedou na nabíjecí stanici. Vy jen vysypete nádobku na špínu a vyčistíte vodu pro úklid mopem. Za nás skvělá vychytávka a přiznáme se, že v domácnosti s dětmi už si ani neumíme představit, že bychom robota neměli.

Tyčové vysavače

Pokud hledáte určitý kompromis mezi klasickými vysavači a roboty, můžete zvážit také pořízení tyčového modelu. Ty přináší obvykle nižší výkon než běžné vysavače, ale jsou podstatně mobilnější a flexibilnější. Výběr nejlepších modelů najdete například v tomto srovnání akumulátorových tyčových vysavačů.

Zdroj: Redakce. Náhledový obrázek: MileA z Gettyimages