Polské Maledivy: tip na dovolenou tři hodiny od Brna

Zpívající ptáci, strmé útesy, azurová a čistá voda. Zní to jako exotická cesta do zahraničí. Víc se nemůžete mýlit! Na jaře je park Gródek nejkrásnější. Je to ideální místo pro rodinnou dovolenou.

Jednou z nejkrásnějších částí Slezského vojvodství je Park Gródek. Nachází se v Jaworzně, v klidné a zelené oblasti. Ačkoli název obsahuje slovo park, je to vlastně botanická zahrada, arboretum. Stará se o ni Slezská botanická zahrada.

Slezské vojvodství je jeden ze šestnácti vyšších územních samosprávných celků Polska zřízených při správní reformě v roce 1998. Nachází se na jihu země u hranic s Českou republikou a Slovenskem. Hlavním městem jsou Katovice.

Turisté z celého Polska i ze zahraničí sem přijíždějí na výlety. Jsou uchváceni atmosférou tohoto místa. Park Gródek byl oslavován jako polské Chorvatsko a polské Maledivy. Všichni jsou ohromeni strmými útesy nad azurovou vodou. V loňské sezóně zde byl často nedostatek vody. Při procházce po krásném pobřeží s altány nebyla žádná voda, což mírně kazilo magický účinek tohoto místa. Letos na jaře je tu opět hodně vody – dost na to, aby byly plošiny pod vodou. To dodává místu další kouzlo.

Různé trasy pro turisty

V parku Gródek je několik turistických tras. Mnoho lidí zde jezdí na kolech a kolečkových bruslích. Obvykle je zde ticho a klid, takže si můžete odpočinout od shonu města. Kolem je mnoho krásných rostlin, keřů a stromů. Park je také domovem mnoha druhů ptáků, kteří na místě radostně zpívají.

Polské Dolomity

Při chůzi horní částí parku musíme být opatrní. Je oplocena, i když mnoho lidí překračuje plot, aby si pořídilo fotografie na památku. Je snadné si přivodit úraz, protože povrch útesů je často kluzký. Pád z takové výšky může skončit tragicky, takže kvůli sami sobě bychom neměli přelézat oplocené části útesů.

Chatka bohužel již bez zvířat

Z parku bohužel zmizela jedna z jeho nejzajímavějších atrakcí. Po celá léta byla pastýřská chatka Bacówka provozována Betlémskou komunitou. Dalo se zde odpočívat, povídat si a obdivovat krásná zvířata včetně ovcí, alpak nebo klokanů. Bohužel radnice v rámci úspor v pandemických dobách rozhodla o neprodloužení smlouvy a zvířata z Gródku zmizela.

Zdroj: https://gloswielkopolski.pl/. Náhledový obrázek: Flickr