Hong Kong komplex Kawloon: Více než milion obyvatel na kilometr čtvereční. Tady sluneční světlo neznali

Severně od Hongkongu byl ve čtvrti Kowloon postaven po druhé světové válce komplex 300 budov, které měly sloužit k ubytování přílivu čínských imigrantů. Čtvrť ležela na území Hongkongu, ale spadala pod samosprávu Číny. Nikdo se o ni nezajímal. Nekontrolovatelně rostla.

Bez slunečního svitu po celý den

Město, kde neplatí žádné zákony. Tak se začalo přezdívat Kowloonskému opevněnému městu. Nové budovy se pod náporem dalších a dalších příchozích začaly stále zvyšovat. Postupně se objevilo i 14 pater, samozřejmě bez stavebních povolení i bezpečných materiálů. Město se stalo vlhkým a horkým peklem, kde jste neviděli slunce po celý den. Peklo, kde vám dělaly přítomnost splašky a všudypřítomné kabely s amatérsky vedenou elektřinou.

Drogy a prostituce

Celkově město obývalo na 33 tisíc lidí, a to na ploše necelých 3 hektarů. Stalo se tak světovým unikátem v přepočtu více než milionu obyvatel na kilometr čtverečný. Bujel zde nelegální obchod. Prostituce. Drogoví dealeři zde často vybírali výpalné. Usadil se zde každý, komu to ve městě neprošlo. Opevněné město Kowloon se ale stalo i významnou dělnickou základnou.

Nudle pro celý Hongkong

V nuzných podmínkách, které by žádnou hygienickou kontrolou neprošly, se zde kromě jiného vyráběly i nudle pro restaurace po celém Hongkongu. Šily se zde oděvy. Vyráběla jídla. Dokonce se zde vařil pokrm ze psa plemene čau-čau, který byl jinde zakázán. Pracovali všichni, včetně dětí. Někdy i 14 hodin denně.

Bájné město už dnes na mapách nenajdete. V roce 1987 se rozhodlo o vystěhování obyvatelstva a o zboření opevněného města. Samozřejmě se vláda všemožně snažila, aby se na toto neutěšené místo co nejrychleji zapomnělo.

Zdroj: www.atlasobscura.com. Náhledový obrázek: Gettyimages