Král Jindřich II. otevřeně upřednostňoval Dianu de Poitiers před svou legitimní manželkou – a ke své milence se choval jako k neoficiální královně.
Diane byla milenkou Jindřicha II. a jejich desetiletí trvající románek začal, když jí bylo 35 a jemu pouhých 15. Dalších 25 let zůstala Diane po Jindřichově boku, když se z vévody Orleánského stal králem Francie.
Jakmile se Jindřich ujal vlády, byla Diane de Poitiers nedotknutelná. Král jí daroval francouzské korunovační klenoty a zámek, který jeho manželka Kateřina Medicejská zoufale toužila získat pro sebe. Diane pomáhala vychovávat Henryho děti, radila mu v politických záležitostech a dokonce za něj odpovídala na korespondenci a dopisy podepisovala směsicí jejich jmen: „HenriDiane“.
Když však Jindřich v roce 1559 zemřel při rytířském klání, královna konečně mohla projevit své skutečné city k Dianě. Kateřina vyhnala Dianu z královského dvora. Kdysi nejmocnější žena Francie, Diane de Poitiers, prožila své poslední roky v exilu.
Když jí bylo 15 let, provdala se za Louise de Brézé, který byl o 39 let starší než ona. Ironií osudu byl vnukem francouzského krále Karla VII. a jeho milenky Agnès Sorelové. Ludvík sloužil jako dvořan krále Františka I., Jindřichova otce, a jeho prostřednictvím se Diana stala dvorní dámou mnoha mocných žen, včetně Františkovy manželky, královny Claudy.
Je možné, že Diane pracovala pro královnu již v době, kdy se Jindřich v roce 1519 narodil. Určitě byla u dvora v roce 1526, kdy byli Jindřich a jeho starší bratr František posláni do Španělska jako rukojmí. Byli uvězněni místo svého otce krále, který byl v předchozím roce zajat v bitvě vojsky císaře Svaté říše římské Karla V.
Legenda praví, že Diane de Poitiers políbila sedmiletého Henryho na tvář, aby ho utěšila, když byl předáván svým španělským věznitelům, a tato laskavost mu zůstala po celou dobu jeho čtyřletého věznění. Krátce poté, co se bratři v roce 1530 vrátili do Francie, se konal turnaj na oslavu otcova sňatku s Eleonorou Rakouskou. Chlapci se oblékli jako rytíři a mladý Francis měl na sobě Eleonořiny barvy – ale Jindřich měl na sobě barvy Diany.
Dianin manžel zemřel v roce 1531 a v roce 1533 se Jindřich ve věku 14 let oženil s Kateřinou Medicejskou. Historici se obecně domnívají, že jejich poměr začal pouhý rok po svatbě Henryho a Catherine, když bylo Henrymu 15 a Diane 35.
V té době se nikdy nepředpokládalo, že se Jindřich stane francouzským králem. Jeho starší bratr František měl nakročeno k nástupu na trůn. V roce 1536 se dauphin po tenise zhroutil a krátce nato zemřel. Jindřich se stal zřejmým dědicem – a Diana de Poitiers se stala milenkou příštího francouzského krále.
František však zemřel již o tři roky později a Diane de Poitiers se brzy stala jednou z nejvlivnějších žen ve Francii. K ponížení Kateřiny, jak uvedla Nancy Goldstoneová ve své knize The Rival Queens: Catherine de‘ Medici, Her Daughter Marguerite de Valois, and the Betrayal that Ignited a Kingdom, byla tato aféra v té době tak dobře známá, že když papež Pavel III. poslal nové královně tradiční ozdobu „Zlatá růže“ při Jindřichově korunovaci, poslal také Dianě dárek: perlový náhrdelník.
Henry dával Dianě téměř vše, co chtěla, a ona mu často radila v různých záležitostech a psala mu korespondenci, přičemž se na konci dopisů podepisovala jejich společným jménem „HenriDiane“. Nový král také udělil Dianě různé tituly, například vévodkyně z Valentinois a vévodkyně d’Étampes.
Přesto Diane věděla, že musí udržet šťastnou i Catherine. Často povzbuzovala Jindřicha, aby šel do postele své ženy, a královský pár spolu v průběhu Jindřichovy vlády přivítal 10 dětí.
Jindřich však měl i jiné milostné partnery. S jinými ženami měl nejméně tři nemanželské děti – včetně holčičky jménem Diane s Filippou Duci. Ale Diana de Poitiers byla Jindřichovou oblíbenkyní a často byla pověřena péčí o královy děti, legitimní i nemanželské. Ve skutečnosti v podstatě vychovávala mladou Diane jako vlastní.
Kateřina Medicejská dokázala celou záležitost z větší části přehlédnout. Ale když Jindřich daroval Dianě francouzské korunovační klenoty a daroval jí Cháteau de Checonceau, krásný zámek, po kterém Kateřina toužila, královna zuřila. A co víc, Henry často nosil Dianiny stužky nebo „laskavosti“ spíše než své manželky během rytířských turnajů, což Catherine ponižovalo.
A skutečně, Jindřich měl 30. června 1559 na hlavě Dianinu stuhu, když byl při rytířském klání smrtelně zraněn do oka. Kateřina odmítla pustit Dianu do Jindřichovy ložnice, i když pro ni král údajně často plakal. Jindřich zemřel na sepsi 10. července 1559 a vliv Diany z Poitiers okamžitě skončil.
zdroj: Allthatinteresting, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Wellcomeimages, CC BY 4.0