Pravděpodobně se to stalo každému z nás. Také se vám stalo, že jste nechali potraviny v lednici o něco déle, až se na nich začala tvořit plíseň? Je bezpečné je upravit a sníst? Nebo se také musí vyhodit? Americké ministerstvo zemědělství naštěstí podle serveru allrecipes.com nabízí návod, co zůstane a co půjde pryč, když na potravinách objevíte plíseň. Zde je 5 potravin, které můžete jíst a které jsou zároveň plesnivé.
Suchý salám
Je naprosto v pořádku, pokud má suchý salám na vnější straně masa tenký bílý povlak. Tato plíseň je tam umístěna záměrně: vytváří chuť a chrání uzené maso před bakteriemi. Její konzumace je bezpečná.
Sušená šunka
Jakákoli plíseň, která roste na sušené venkovské šunce, je rovněž bezpečná. Velké pláty superslaného vepřového masa se často používají v restauracích jako součást dekorace. Pokud si některou z těchto pochoutek koupíte, neznepokojujte se, pokud se na kůrce vytvoří malá plíseň.
Gorgonzola
Plíseň u sýra se dá očekávat. Vždyť tyto sýry jsou před zráním postřikovány plísní – proto jsou tak zábavné a chutné. Tvrdým sýrům, jako je Gorgonzola a Stilton, trocha plísně navíc neuškodí. Měkčí sýry jako Brie a Camembert je třeba vyhodit, pokud na nich zpozorujete plíseň.
Mrkev, Brambory a Řepa
Tvrdá zelenina a ovoce, jako je mrkev, brambory a řepa, si s plísní poradí. Vlákna plísní mají problém proniknout hluboko do těchto hustých rostlinných potravin. Odřízněte kousek kolem plísně a snězte nebo uvařte podle plánu. Měkčí ovoce a zeleninu, jako jsou třešně, jahody a kukuřice, je třeba zlikvidovat.
Sýr čedar
Některé sýry, které se nevyrábějí s plísňovými žilkami, jsou bezpečné ke konzumaci, pokud na nich vidíte pouze skvrnu plísně. Například u sýru Cheddar je třeba kolem plesnivé skvrny odkrojit asi centimetr. Ujistěte se, že používáte čistý nůž, a držte čepel mimo dosah plísně, abyste zabránili křížové kontaminaci.
zdroj: cns.umass.edu, allrecipes.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Shutterbug75