Kontroverzní socha „Hitlerův pozdrav“ zůstane na amsterdamském olympijském stadionu

Socha se zdviženou pravicí, která připomíná Hitlerův pozdrav, zůstane na schodišti olympijského stadionu v Amsterdamu a nebude vrácena na své původní místo před vchod na stadion.

Nezisková památková organizace Het Cuypersgenootschap s 30letou tradicí, která se věnuje ochraně nizozemského dědictví, podala v této věci žalobu, ale amsterodamský okresní soud minulý týden rozhodl ve prospěch vedení stadionu, napsal server Nlnews.nl.

Vedení stadionu se v březnu rozhodlo odstranit kontroverzní sochu, známou také jako Van Tuyllův pomník, od hlavního vchodu na stadion, a umístit ji na schodiště. Socha zobrazuje nizozemského atleta a prvního předsedu nizozemského olympijského výboru Fritse van Tuylla van Serooskerkena. Rozhodnutí stadionu přesunout sochu bylo založeno na studii, která ukázala, že socha odráží fašistickou tradici, i když byla postavena před nástupem nacistů k moci, uvádí veřejnoprávní vysílací společnost NOS.

„V březnu byla tři metry vysoká socha stažena ze soklu. Výzkum právě ukázal, že tento pozdrav lze vysledovat až k fašismu z minulého století. Vedení stadionu již nepovažovalo prominentní místo pro památku za vhodné. Socha stojí před stadionem více než devadesát let, od olympijských her v roce 1928 v Amsterdamu. Dlouhou dobu se říkalo, že atlet vzdával římský pozdrav podle obrazu z 18. století Přísaha Horatiů od Jacquese-Louise Davida, napsal portál Dutchnewsagency.eu.

Organizace Cuypersgenootschap, která se zabývá ochranou architektonického dědictví především z 19. a 20. století, napadla tento krok u soudu. Podle jejich názoru může historie někdy lidem vadit, „ale když to všechno smeteme, nic nezůstane“, řekl jeden z jejich zástupců v rozhovoru pro amsterodamskou televizní stanici AT5.

Argumentovali také tím, „že není třeba památník přesouvat, protože nejsou známy žádné sociální nepokoje. Památník nebyl napaden ani poškozen,“ poznamenal soud ve svém rozhodnutí.

Zdroj: nltimes.nl, dutchnewsagency.eu. Náhledová fotografe: 24oranges.nl from Amsterdam / Wikimedia Commons: Olympijský stadion v Amsterdamu, Nizozemsko.