Rekreační apartmány v Alpách jsou stále dražší. Ceny explodují zejména zde

Pandemie koronaviru je částečně zodpovědná za to, že rekreační nemovitosti v posledních letech zdražily. Zejména v jednom švýcarském regionu ceny prudce vzrostly.

Díky možnosti pracovat z domova (tzv. home office) a zákazu cestování na dlouhé vzdálenosti přispěla pandemie koronaviru ke zvýšení cen za rekreační bydlení neboli tzv. „druhé bydlení“. Ti, kteří nemuseli do práce, a přesto si vydělávali slušné peníze, si mohli dovolit šik druhý domov na venkově. Nejpozději od září 2022 se však cenový trend podle nové studie obrátil a ceny nemovitostí již nerostou. Co však po pandemii zůstává, jsou zhruba o 20 procent vyšší ceny ve srovnání s dobou před covidem a vyprázdněný trh s tímto druhem nemovitostí, píše bavorský web Merkur.de.

Studie společnosti UBS Alpine Property Focus zjišťovala ceny rekreačních bytů v různých regionech – mezi deseti nejlepšími je devět míst z jediné země: Švýcarska.

Cenová exploze ve švýcarském letovisku

Ceny za tzv. druhý byt (víkendový byt, rekreační apartmán) v luxusním resortu ve Švýcarsku explodovaly až takto: jeden metr čtvereční může přijít na více než 20 000 eur. Zejména v jednom místě ceny explodovaly: během jednoho roku zdražily druhé domy v Arose o 20 procent a nyní stojí 13 400 franků za metr čtvereční (asi 13 800 eur a více než 331 000 Kč).

Jako příklad uvádí web další ceny za metr čtverečný (ve švýc. Francích, eurech a korunách) v těchto lokalitách:

Engadin/St. Moritz:  20 500 CHF / 21 200 EUR / 508 800 Kč

Films/Laax a Gstaad:  17 000 CHF / 17 550 EUR / 421 200 Kč

Zermatt, Davos/Klosters, oblast Jungfrau, Andermatt: 16 000 CHF / 16 500 EUR / 396 000 Kč

Ceny „druhého bydlení“ v rakouském Kitzbühelu jsou podobně vysoké jako ve švýcarském Zermattu, což z něj činí jediné místo mimo Švýcarsko v první desítce. Na 11. místě je první německý region: nejdražší druhé bydlení v německém alpském regionu se nachází v okolí jezera Tegernsee, kde ceny za poslední rok stagnují. Ve Švýcarsku rekreační domy loni zdražily v průměru o sedm procent, ve francouzských Alpách o 5,5 procenta, v rakouských Alpách o čtyři procenta a v italských Alpách o dvě procenta.

Předpověď vývoje cen

Pandemie způsobila, že mnoho prvních a druhých domovů bylo zrekonstruováno a prodáno. „Přestavba prvního bydlení na to rekreační zvyšuje tržní průměr o 15 až 20 procent,“ píší autoři studie. Od začátku roku 2020 se počet druhého bydlení v analyzovaném regionu zvýšil o téměř 2 500 jednotek, tedy o necelá dvě procenta. A potenciál růstu je zde i nadále.

Autoři studie však také říkají: „Naopak to omezuje nabídku primárních rezidencí a prohlubuje pokles počtu obyvatel v turistických destinacích.“ Garmisch-Patenkirchen se také potýká s problémem nárůstu lukrativních rekreačních bytů.

Další růst cen druhého bydlení je nepravděpodobný – ale stejně tak i prudký pokles cen se neočekává. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že ceny budou stagnovat, předpovídá vývoj situace bavorský web Merkur.de.

Zdroj: merkur.de. Náhledová fotografie: wirestock z Freepik