Letošní postní období začíná již 22. února. Vyzkoušejte si půst

V roce 2023 začíná velikonoční postní období už v únoru, konkrétně 22. února na Popeleční středu, a končí na Zelený čtvrtek 6. dubna. Přitom ale Velký pátek je také postní den. Pokud jste ještě půst nedrželi a rádi byste, nabízíme návod, jak s tím začít.

40denní velikonoční půst patří k velikonočním tradicím. Je to doba střídmého života a přípravy na Velikonoce. Západní křesťané se postí 40 dní, půst začíná Popeleční středou, hned po Masopustním úterý, a půst vrcholí Svatým týdnem, tedy posledním týdnem před Velikonocemi. Oproti tomu východní křesťané tzv. velký půst začínají 7. týdnem před Velikonocemi a půst pak končí v pátek 9 dní před Velikonocemi.

Jak začít s půstem

Možná jste půst nikdy nezkusili a jen o něm přemýšleli, ale chybí vám odhodlání. Zkuste to pojmout z jiné strany a nevnímejte půst jako nepříjemnou povinnost a udělejte si z něj vlastní experiment.

Vše si rozdělte na malé a snadno proveditelné akce, které budou zaručovat úspěch. Vše pečlivě zapisujte a analyzujte. Před zahájením půstu je dobré poradit se i s lékařem. Zvláště pak pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo berete nějaké léky. Definujte si, co pro vás půst znamená a jak bude vypadat.

Fotka od Thought Catalog z Unsplash

Počáteční rorzvržení

Rozvrhněte si, kdy budete mít tzv. ,, jídelní okna”, kdy přerušovaný půst nebo kdy budete mít vše v kuse. Kombinovaný půst funguje velice dobře s dietou s nízkým obsahem karbohydrátů. Pečlivě si naplánujte dny, během kterých budete půst držet. Je to lepší o víkendu, nebo ve všední den?

Ozdravný proces

Půst pomáhá předcházet například cukrovce, srdečním onemocněním a pomáhá mírnit záněty. Ukazuje se také, že půst může poskytnout „ochranu“ před civilizačními chorobami, rakovinou a celkově nám napomáhá žít déle.

Při pochybnostech, které vás budou doprovázet a znepříjemňovat první krůčky si vždy připomeňme, proč jste začali. Mějte opravdu dobře naplánovaný pitný režim, který je během půstu velice důležitý.

Půst je pro naše tělo velice ozdravný a každý by měl popřemýšlet, jak ho do svého režimu alespoň někdy zařadit a za jakých podmínek.

Zdroj: mindfulketo.com. Náhledová fotografie: