Lékařka šokovala pacienty: Do ceníku přidala nový poplatek! Ozvěte se, nabádá ministerstvo pacienty

Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský na konci září 2022 s hrdostí oznámil, že dojde k historickému zvýšení platů ve zdravotnictví. Celkově má ​​jít o 25 profesí, ovšem na ambulantní lékaře se jaksi pozapomnělo!

Dopady katastrofální situace ve zdravotnictví stále více pociťují právě pacienti. Platy se sice zvýšily lékařům ve státních nemocnicích a mzda se upravila i zdravotnickým pracovníkům, ambulantní lékaři však zůstali zcela bez pomoci. Kardioložka z bratislavské Petržalky se proto ve své ordinaci rozhodla zavést tvz. kompenzační příplatek, uvádí server Hitky.sk s odvoláním na telefonický rozhovor lékařky s novinářem ze serveru Pluska.sk.

Doktorka Katarína Kováčová tak nepříjemně šokovala pacienty, kteří přišli do její ordinace. Ve sdělení na dveřích se uvádí, že došlo k nárůstu cen energií, nájemného i zdravotnického materiálu. Celkové zvýšení provozních nákladů ambulance má být mnohem vyšší ve srovnání s minulými lety.

V ceníku její ordinace se tak objevil nový poplatek s názvem „Kompenzace provozních nákladů ambulance“, přičemž bude zaveden od 3. ledna 2023. „Výše poplatku je při trvání vyšetření do 20 minut 10 eur a při trvání vyšetření nad 20 minut ve výši 20 eur. Kompletní ceník je k dispozici k nahlédnutí v ambulanci,“ uvádí se v oficiálním oznámení. Zmíněná lékařka změny v ceníku telefonicky potvrdila pro portál pluska.sk.

Zde je celé znění oznámení, které našli pacienti při příchodu k ordinaci paní doktorky:

Milí pacienti,

Vzhledem k enormnímu zvýšení provozních nákladů ambulance – nárůst cen energií, nájemného, zdravotnického a spotřebního materiálu už nejsme schopni udržet povoz ambulance bez dodatečných zdrojů.

Platby zdravotních pojišťoven za zdravotní výkony se dlouhé roky nemění a v současnosti se dostáváme do situace, kdy pokrývat provozní náklady ambulance je problematické.

Z těchto důvodů zavádíme od 3.1.2023 nový poplatek: Kompenzace provozních nákladů na ambulanci.

Výše poplatku je při trvání vyšetření do 20 minut 10 eur a při trvání vyšetření nad 20 minut ve výši 20 eur.

Kompletní ceník je k dispozici k nahlédnutí v ambulanci.

Děkujeme za pochopení.

Podle serveru Novinky.cz řekli pacienti zmíněné kardioložky slovenskému deníku Sme, že lékařce rozumí, ale pokud podobné poplatky zavedou i další zdravotníci, stane se pro ně situace neúnosnou.

Od jednoho z oslovených pacientů, kterého lékařka vyšetřovala 40 minut, dvacet eur nežádala. Po vyšetření pacient řekl, že by radši zaplatil, aby kardioložka ambulanci nezavřela. „Je to pro mě stále přijatelnější. Půl roku jsem totiž hledal srdcaře,“ uvedl. Na dveřích ambulance ani v čekárně však kardioložka nemá napsáno, že poplatek je dobrovolný.

Výkonná ředitelka svazu ambulantních poskytovatelů Naďa Trenčanská Bedušová připustila, že podobných případů bude přibývat. Už v prosinci ohlásilo několik ambulancí ukončení činnosti z důvodu vysokých cen energií, uvedly Novinky.cz.

Ministerstvo zdravotnictví radí pacientům, aby se obrátili na kraje, pokud zaznamenají neoprávněný výběr poplatků. Příjmem ambulancí mohou být ze zákona jen peníze vyplácené přes zdravotní pojišťovny za konkrétní zdravotnické úkony. Tyto platby vycházejí z předem stanovených cen, které se však podle deníku Sme neměnily už 17 let, napsaly Novinky.cz.

Zdroj: pluska.sk, novinky.cz. Náhledová fotografie: stockking z Freepik