Překvapivé video ukazuje, jak chobotnice házejí předměty – často na jiné chobotnice, které je obtěžují

Zatímco některé z chobotnic házely předměty, aby vyčistily své doupata nebo vyhodily jídlo, více než polovina byla zaznamenána, jak hází předměty po boji, páření nebo zápasu s jinou chobotnicí.

Při pozorování hodin videa pořízeného poblíž chobotnicových doupat v Jervis Bay v Austrálii vědci zaznamenali zvláštní jev: Někdy chobotnice sbíraly předměty a házely je na jiné chobotnice.

Podle studie publikované v časopise Plos One bylo toto překvapivé chování zaznamenáno během 21 hodin na dvou místech přezdívaných Octopolis a Octlantis, domov ponuré chobotnice (Octopus tetricus).

Vědci pozorovali několik chobotnic, které sbíraly bahno, skořápky nebo řasy a pak pomocí sifonů vylučovaly objekty na chobotnice v okolí.

Jejich záběry zaznamenaly 102 „hodů“, většinou ženských chobotnic. Jak uvádí The Guardian, 32 procent hodů se odehrálo, když chobotnice čistily svá doupata, osm procent se zdálo souviset s jídlem a neuvěřitelných 53 procent hodů chobotnic se zdálo souviset s interakcemi chobotnic.

Chobotnice házení bahna
zdroj: Godfrey-Smith

„Házení – nebo pohánění nebo projektování – předmětů, které byly shromážděny a drženy, je v živočišné říši vzácné,“ řekl vedoucí studie Peter Godfrey-Smith z univerzity v Sydneydeníku The Guardian a označil chování chobotnice za „překvapivé“. Dodal: „Pohánět objekt, dokonce i na krátkou vzdálenost, pod vodou je obzvláště neobvyklé a také docela obtížné.“

„Nebyli jsme schopni se pokusit posoudit, jaké by mohly být důvody,“ řekl David Scheel, spoluautor studie a behaviorální ekolog na Aljašské pacifické univerzitě v Anchorage. Ale poznamenal, že házení „by mohlo pomoci těmto zvířatům vypořádat se se skutečností, že kolem je tolik chobotnic.“

Jervis Bay je domovem neobvykle vysokých koncentrací chobotnic. Jak vysvětluje The New York Times, chobotnice jsou obecně samotářská stvoření. Ale několik chobotnic žije v doupatech v Octopolis a Octlantis, které jsou bohaté na zdroje, což je přivádí do neobvykle těsného vzájemného kontaktu.

zdroj: The Guardian, The New York Times, AllthatInteresting.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Taken