Levnější, pohodlnější, pudr: Osm skvělých důvodů, proč jet lyžovat v lednu

Leden je pravděpodobně nejlepší měsíc na lyžování. Sjezdovky jsou prázdné, fronty na lanovky neexistují, je více prašanu, dokonce i ubytování je levnější. Leden je ideální čas vyrazit na sjezdovky. Proč?

1. Levnější a pohodlnější cestování

V lednu cestuje méně lidí, nádraží a letiště jsou méně vytížená, což znamená, že je větší výběr za rozumnou cenu. Když se pak dostanete do cílové destinace, silnice nejsou přecpané a přesun na vaši chatu je rychlejší. Jediný případ, kdy může být provoz na silnicích pomalý je, když vše zasype čerstvý prašan.

2. Pudr, pudr a znova pudr

Leden je jedním z nejspolehlivějších období na sníh v Alpách. Navíc v lednu lyžuje méně lidí, takže se tu sníh drží déle, a především v podobě prašanu neboli pudru.

3. Porazte lednové chmury

Vánoce jsou za námi, po silvestru se stále cítíte trochu unaveni a jste zpátky v práci. Není divu, že leden může někomu připadat jako nejchmurnější měsíc v roce. K tomu ještě zataženo a mrazivé počasí, vánoční dluhy a nesplněná novoroční předsevzetí. Tak na to zapomeňte a na něco se těšte. Dovolenou je dobré si rezervovat během prvního nebo druhého lednového týdne… to je doba, kdy jsou nejlepší nabídky ubytování, optimální lyžařské podmínky a přiznejme si, že není lepší čas vypadnout z práce.

Sedrun, Tavetsch, Švýcarsko. Fotka od David Heslop z Unsplash

4. Kratší fronty

Lednové lyžování znamená nepřeplněné sjezdovky. Lyžování je absolutní radost, když jsou fronty na vleky malé až žádné. Méně času na stání a více času na lyžování nebo více času na horký nápoj. V tomto ročním období můžete opravdu využít čas na lyžích nebo v dobré restauraci. Jedním z důvodů, proč mnoho lidí v lednu nelyžuje, je ten, že většinu peněz utratili za vánoční dárky, jídlo a silvestrovské večírky.

5. Levnější apres ski

Téměř každý bar ve městě bude nabízet dva nápoje za cenu jednoho nebo výhodné menu, aby vás povzbudil k pití a jídlu v jejich restauraci během mimosezónního ledna. Jindy se zde lyžařská dovolená může pořádně prodražit. Velké skupiny mladých lyžařů míří kvůli apres ski zábavě do velkých lyžařských středisek jako jsou St Anton, Val Thorens, Tignes a Val d’Isere, aby zvýhodněné nabídky co nejvíce využily.

6. Klidnější svahy

Toto je oblíbené roční období místních obyvatel, kteří si mohou užít sjezdovky bez obav, že se do nich na frekventovaném svahu zezadu vrazí neovladatelný lyžař. Lyžování bez starostí znamená blaženost v očích.

7. Nezávidím, jedu taky

Není nic horšího, než se na sociálních sítích vidět všechny své přátele, jak si užívají na horách, zatímco vy musíte čekat do konce února, března nebo dokonce dubna, než si budete moct vzít dovolenou. Na konci sezóny je také mnoho skvělých nabídek, takže kdo vám brání jet v lednu a znovu v dubnu. 

8. Vybavení půjčovny je zcela nové

Pokud si chcete půjčit výbavu na týden nebo dokonce otestovat nové lyže a lyžáky, budete první, kdo je prubne – nové a čisté. Jak pohodlné a stylové.

Zdroj: powderwhite.com. Náhledová fotografie: Banff Sunshine Village z Unsplash