Nechcete užívat antikoncepci? Je mnoho dalších způsobů prevence

Existuje hned několik možností, jak se v dnešní době my, ženy, můžeme chránit před nechtěným otěhotněním. Podíváme se zblízka na možnosti hormonální, ale i na ty nehormonální.  

Kondom (prezervativ)

Úplným základem je používání kondomu, který nejen že zabraňuje otěhotnění, ale chrání vás i před pohlavními nemocemi a to zejména proti viru HIV, který je smrtelný. Další výhodou kondomu je, že je nehormonální a že naprostá většina kondomů je lubrikovaná, což je pro vás i vašeho partnera určitě příjemným benefitem. 

Samozřejmě má i své nevýhody a různá úskalí, což může být například prasknutí kondomu, nebo také alergická reakce na latex, ze kterého je většina těchto prezervativů vyrobena. 

Plodné dny

Ne příliš spolehlivou, ale kupodivu vcelku oblíbenou metodou je hlídání si plodných dnů. U žen, které mají pravidelný cyklus může tato metoda fungovat dobře. V takovém případě je potřeba být důsledná a vést si svůj menstruační kalendář. 

Nitroděložní tělísko 

Tato metoda může být jak hormonální, tak i nehormonální. Jedná se o malé, umělohmotné tělísko, které má tvar písmene T. Zavádí se do dělohy a zaručuje se u něj dlouhodobá ochrana. Některým ženám to naprosto vyhovuje a o tělísku ani neví, některým bohužel může tato metoda způsobit velké bolesti a je potřeba vyjmout tělísko ven. 

Antikoncepční náplast 

Taková náplast obsahuje látky jako je estrogen a progestin. Aplikuje se jednoduchým nalepením na vaši kůži, ideálně na spodní část břicha, ramena, nebo hýždě. Je potřeba náplat vyměnit alespoň jednou za týden. 

Vaginální kroužek

Kroužek je potřeba jednou měsíčně vyměnit a vždy se vytahuje po třech týdnech s tím, že je mezi tím sedm dní pauza, kdy se dostaví vaše menstruace. Většinou se vaginální kroužky pro jistotu kombinují i s jinou antikoncepční metodou. 

Antikoncepční pilulka

Pilulky jsou opravdu jednou z nejvíce užívaných metod. Takové pilulky obsahují hormony, které ve vašem těle vyvolají stav velmi podobný těhotenství, tím pádem nedochází k ovulaci a jste chráněna. Pojďme se podívat na její výhody a nevýhody. 

Výhodou je samozřejmě ochrana proti těhotenství a její pravidelné užívání může snížit riziko zánětů, jako je zánět vaječníků nebo vejcovodů. Dále snižuje dobu i intenzitu vašeho krvácení, srovná váš cyklus, který je poté naprosto pravidelný každý měsíc a také má pozitivní vliv na vaši pleť a vlasy. Spousta dívkám a ženám hormonální antikoncepce pomohla s problémy s akné a také s žaludečními vředy a všelijakými alergiemi. 

Nyní na řadu přicházejí nevýhody, které jsou i přes velký pokrok hormonálních pilulek stále pro některé skupiny žen naprosto nepřípustné a nevhodné. 

Existují ženy, které by tyto pilulky doslova měly mít zakázáno užívat. Mohou totiž vést k cévním mozkovým příhodám, k problémům se srdcem, nebo třeba ke zvyšování krevního tlaku. Proto je potřeba se vždy dopředu poradit s vaším lékařem, zda jsou hormonální pilulky pro vás vhodné, či ne. 

Než začnete jakoukoliv z těchto metod využívat, poraďte se svými blízkými, nebo nejlépe se svým lékařem. Je opravdu důležité, abyste svému tělu a hlavně sama sobě nezpůsobila nechtěné vedlejší účinky některých z metod. 

zdroj: www.health.qld.gov.au Náhledová fotografie:  freestocks.org z  Pexels