Odborníci shromáždili dostupné údaje a zjistili, kdy smrt nejčastěji klepe lidem na dveře.
Možná vás překvapí, že odpověď hledali i vědci z Harvardovy univerzity. Na proces umírání se podívali prostřednictvím statistických údajů. A výsledek?
Podle vědců z Harvardovy univerzity jsou z hlediska přežití nejnebezpečnější zimní měsíce. „Prakticky všechny fyziologické procesy mají cirkadiánní rytmus (čtyřiadvacetihodinový rytmus), což znamená, že probíhají převážně v určitou denní dobu. Existuje dokonce i cirkadiánní rytmus smrti, takže v běžné populaci lidé nejčastěji umírají v ranních hodinách. V průměru někdy kolem jedenácté hodiny dopoledne,“ uvedl autor studie profesor Clifford Saper. Informuje o tom deník Daily Mail.
„Nejsmrtelnějšími měsíci“ v roce jsou konkrétně dva měsíce – leden a prosinec.
Clifford Saper do výzkumu zapojil 1 200 zdravých lidí ve věku 65 let a jejich zkoumáním přišel na to, že lidé s určitým genotypem v sobě ukrývají několik spánkových vzorců a jsou tak ovlivněni různou průměrnou dobou úmrtí.
Například lidé s genotypem G-G mají tendenci spát zhruba o hodinu déle, a tak v průměru jejich „poslední hodina smrti“ nenastává ráno, ale až kolem 18. hodiny. „Existuje gen, který předpovídá denní dobu, kdy zemřete. Naštěstí neznáme datum, ale denní dobu,“ vysvětlil místní profesor z Harvardovy univerzity.
Možná vás to překvapí, ale nejnebezpečnějším dnem v roce je den, který by měl být pro nás lidi nejkrásnější. Jak upozorňuje deník Daily Mail, podle statistik Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) umírá v chladných zimních měsících více lidí než kdykoli jindy v roce. A to nejčastěji během nejkrásnějšího dne v roce – Štědrého dne.
zdroj: CNN, DailyMail, Titulní obrázek: Pixabay.com/webandi