Muž žije v přístroji téměř celý svůj život. Jak mu železné plíce zachránily život?

Paul Alexander již od svých šesti let žije v přístroji, který mu pomáhá dýchat. Může pohybovat pouze hlavou a krkem.

Je obětí obrny

Na konci 50. let vypukla v Americe obrna. V té době se stovky dětí z okolí Dallasu v Texasu převezly do nemocnice v nedalekém Parklandu. Tam se je podařilo stabilizovat pomocí přístroje, kterému se říkalo železné plíce. Toto byl také případ Paula. U něj začala infekce jako bolest těla a vysoká horečka, ale nedlouho poté ztratil schopnost chodit, polykat a dýchat. V nemocnici se dokonce dusil, než si doktoři všimli, že dítě nedýchá. Poté jej vložili do železné plíce.

Zůstal v přístroji po celý život

Paul Alexander od té doby tráví svůj život v tomto přístroji. Na život ale nezanevřel. Dokonce se stal absolventem nejen střední školy, ale poté také vystudoval univerzitu v Texasu. Nyní je Paul vystudovaným právníkem. Během let se místo psaní poznámek naučil si poznatky memorovat. Dnes mu pomáhají také moderní technologie.

Na práva jej nechtěli přijmout

Trvalo plné dva roky, než přijali Paula na vysokou školu. Tenkrát mu řekli, že jeho postižení je příliš velké, a také mu dali podmínku, že musí absolvovat vakcínu proti obrně. Tak začal studovat a vysloužil si titul bakalář, v roce 1984 se pak stal právníkem.

Dokázal pobývat mimo přístroj

Paul se sám naučil dýchat, proto mohl vždy na krátkou chvíli stroj opustit. Stalo se tak například v době, kdy vedl soudní spor, nebo kdy vedl přednášku pro veřejnost. V minulosti dokázal opustit stroj dokonce na několik hodin.

Rok 1952 byl pro mnohé rodiče v Americe plný strachu. Byl to nejhorší rok pro obrnu v USA, přičemž v celé zemi bylo hlášeno téměř 60 000 případů.

Zdroj: alcalde.texasexes.org.  Náhledová fotografie: GettyImages