Dráždí vám česnek zažívání? Nezatracujte tento přírodní zázrak a využijte jeho léčivé síly zevně!

Trpíte sníženou snášenlivostí česneku, nebo máte problémy se žlučníkem či játry a česnek konzumovat nemůžete? Nevadí. Česnek má tolik pozitivních účinků, že vám při různých obtížích dokáže pomoci i zevně. Jaké jsou nejčastější zdravotní problémy, se kterými si poradí, nebo jejich nepříjemný průběh minimálně zmírní?

Akné

Rozkrojte stroužek česneku, vnitřní stranou opatrně potřete hnisající pupínky a nechte působit. Díky antiseptickým vlastnostem se akné rychleji zatáhne a zahojí. Dejte ale pozor, abyste silici aplikovali pouze na postižená místa a nezapomeňte si po použití umýt ruce.

Bodnutí hmyzem

Česnek oceníte i v létě na dovolené, pokud si na vás pochutná hejno komárů. Podobně jako u akné potírejte svědivé štípance rozříznutou stranou stroužku.

Bolavý zub

Bolavý zub můžete místo práškem zklidnit plátkem česneku, který na něj přiložíte. Zub a jeho okolí lze také potírat rozkrojeným stroužkem nebo česnekovou šťávou smíchanou s jedlým olejem.

Bolest a zánět v krku

Několikrát denně kloktejte vlažnou vodu s česnekovou šťávou. Tu vyrobíte tak, že rozmačkáte česnekové stroužky a následně je přecedíte přes sítko.

Bradavice nebo kuří oko

Ukrojte plátek z oloupaného česneku a vnitřní stranou ho přiložte na bradavici nebo kuří oko a místo přelepte náplastí. Několikrát za den plátek vyměňte. Dejte ale pozor, aby byl opravdu jen na postiženém místě. V opačném případě by vám mohl poleptat okolní kůži. Předejít tomu můžete tím, že okolí bradavice namažete vazelínou nebo mastným krémem. Pokud se této metody bojíte, potírejte výrůstek ráno a večer šťávou z rozmačkaného stroužku.

Foto od Pixabay

Bronchitida

Oloupejte 3-4 stroužky česneku, krátce je povařte a poté česnekové výpary inhalujte.

Plíseň na nohou

Opět vám postačí rozkrojený stroužek. Každý večer po omytí a osušení nohou potřete zasaženou plochu.

Rýma

Oloupejte dva stroužky česneku a přizpůsobte jejich velikost vašim nosním dírkám. Potom obalte každý zvlášť do kousku gázy a vsuňte do nosu. Zkuste se deset minut nosem zhluboka nadechovat a vydechovat ústy. Proceduru opakujte dvakrát denně.

Zánět nehtu

Zarudlé a oteklé konečky prstů bývají velmi bolestivé. Rychlejší regeneraci pomůžete, když na zanícený nehet připevníte plátek oloupaného česneku a několikrát za den vyměníte.

Zdroj: ŠAFRÁNKOVÁ, ANNA. Síla česneku, 1. vydání. Praha: Levné knihy, 2010. 140 s. ISBN: 978-80-7309-903-9, Náhledový obrázek: Freepik