3 účinné triky, kterými uklidníte mysl před spánkem

Večer je doba, kdy bychom měli cítit uvolnění a relaxaci. Náš mozek si to ale nemyslí a jede na plné obrátky. Připomíná, co jsme nestihli. Vytahuje staré křivdy. Podsouvá katastrofické scénáře. Znáte to? Tak s tím něco uděláme, souhlasíte?

Žádné výčitky

Začněte tím, že si nebudete nic vyčítat. Měli jste jít spát už v deset, ale je jedenáct pryč a stále nejste v posteli? Nevadí. Chcete dodržovat režim a po šesté večer nejíte, ale dnes jste si dali dobroty a teprve dožvýkáváte poslední sousto? Neviňte se. Každý den není ideální. Vinu hoďte do koše. Zmuchlat, namířit….a… koš!

Jdeme na to, moje zlato

Představte si, že je vaše mysl váš přítel nebo kamarádka. Je jasné, že bude pořád mluvit, když ji necháte. Proto je potřeba ji začít trochu usměrňovat. Háže vám vzpomínky, které byste už nejraději vymazali? Zastavte je. A vyměňte. V duchu si odzpívejte slova oblíbené písně nebo básně, nebo si v duchu opakujte znalosti z cizího jazyka. Najednou máte nové podněty.

Hnusné vzpomínky? Umlčte je. Jak se tyto předměty řeknou česky? Anglicky? Německy?  
Fotka od free stock photos from www.picjumbo.com z Pixabay.
Hnusné vzpomínky? Umlčte je. Jak se tyto předměty řeknou česky? Anglicky? Německy?
Fotka od free stock photos from www.picjumbo.com z Pixabay.

A teď nudu

Když už jste odhodili nepříjemné myšlenky a prosvištěli slovíčka, je na čase zvolnit a chystat se na spánek. Tak šup, kam se přesunete? Nechte si zavřené oči a přeneste se pomocí vizualizace třeba do lesa. Na louku. Na hory. Na pláž. Do tropického ráje. Každý tam, kde mu bude příjemně. A pozorujte detaily. V obraze nebude nic prožívat, žádný děj. Jen pozorujete okolní vjemy. Kytky mnoha barev, zrnka písku a malé kousky mušlí. No je toho spousta. Nikam se nepřesouvejte, unuďte se v tom krásném obraze ke spánku.

Přesně tady jste. Pozorujete každý detail. Není tam žádný děj. Dobrou noc. 
Fotka od Free-Photos z Pixabay.
Přesně tady jste. Pozorujete každý detail. Není tam žádný děj. Dobrou noc.
Fotka od Free-Photos z Pixabay.

Před spánkem se nezaobírejte tím, co jste za den nestihli. To si zapište do diáře ještě před večeří. Večerní čas patří mozkovému odpočinku, jen tak si zajistíte pohodový spánek a klidné sny. Udělejte si klídek a unuďte svou mysl krásnými detaily až ke spánku.

Zdroj: https://psychcentral.com/.  Náhledová fotografie: GettyImages