Nemusíte být snob, abyste letěli v zimě na Seychely: Zpáteční letenku seženete v ceně místního legendárního (hambatého) suvenýru

Seychelské ostrovy jsou opravdovým tropickým rájem v Indickém oceánu, který se skládá ze 41 ostrovů, z nichž nejznámější jsou Mahé, Praslin, Silhouette, Cousine a North. Co vás čeká v tomto koutu světa? 

Nádherná panenská příroda, pláže s bělozlatým pískem, relax a vodní sporty. Nepochybně vás mile překvapí i místní ceny. Malá láhev minerálky vás vyjde přibližně na 1,8 eur, místní pivo na 3 eura a jídlo ve fast foodu kolem 4 eur. V zimě si zde užijete pohodové teploty v rozmezí 25 až 31 stupňů Celsia.

Památky a příroda

Pokud na dovolené rádi poznáváte místní pamětihodnosti, určitě navštivte hlavní město Victoria s krásnou botanickou zahradou a nejstarším seychelským kostelem St. Paul´s Cathedral. Na atolu Adabra můžete pozorovat největší suchozemské želvy na světě. Dáváte přednost vycházkám do přírody? V takovém případě nezapomeňte navštívit prales Vallée de Mai, kde roste jedinečná palma coco de mer, jejíž plod připomíná ženský klín. 

Palmy s legendárním ořechem

Vallée de Mai neboli Májové údolí spadá pod ochranu UNESCO a jako na jediném místě na světě zde rostou palmy rodící největší kokosový ořech na světě s názvem coco de mer.

Seychelský kokosový ořech coco de mer – při otočení snímku vzhůru nohama připomene ženský klín. Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

Legendární „mořský ořech” je vůbec největším semenem svého druhu i rostlinné říše a roste pouze na ostrovech Praslin a Curieuse v Indickém oceánu. Jako jediná palma na planetě má zároveň mužské i ženské pohlaví. Samičí strom plodí ořechy podobající se ženské pánvi, „mužské“ palmy mají zase podlouhlé asi 50 cm dlouhé válcovité výhonky podobné jehnědám. I proto je ořech původcem mnoha legend a mýtů, které připisují této pochutině nevídané účinky.

Kdo milence uvidí, ten zemře

Dávní ostrované chovali k plodům velký respekt. Domnívali se, že do sebe zapadající „objekty lásky“ se v noci milují, a že ten, kdo je při tomto aktu spatří, oslepne či dokonce zemře. Proto do palmových hájů za tmy vůbec nechodili. Od magičnosti i usuzovaných léčivých schopností se odvíjela také cena, kterou byli ochotni zaplatit panovníci východních zemí i v Evropě. Nafouknuté legendy a záhadnost ořechu se rozplynuly až roku 1768, kdy jich celý náklad přivezla do Evropy francouzská výprava.

Registrovaný ořech z ostrova jen s povolením

Ořechy jsou tak vzácné, že je nelze vyvážet bez speciálního povolení, a každý ořech má povinně přiděleno registrační číslo. Tento kokosový gigant na ostrov přiláká stovky turistů i odborníků. Pokud se jím doopravdy necháte zlákat a po všech nezbytných formalitách si ho koupíte jako suvenýr, počítejte s tím, že budete chudší o zhruba šest set amerických dolarů (necelých 15 tisíc korun)!

Jak a za kolik tam doletíte?

Přímý let z našich končin na Seychely neexistuje, s jedním či dvěma přestupy však lze letět s leteckými společnostmi jako Qatar Airways, Turkish Airlines, Ethiopian, Emirates či Austrian Airlines. Pokud byste si chtěli ušetřit cestu o přestup, musíte se vydat na letiště ve Frankfurtu, což je jediné nejbližší letiště, které nabízí přímý let na Seychely. Linky provozují aerolinie Condor. Po započtení nutného času na dojezd na letiště se časově, ale i cenově vyplatí letět s jedním přestupem.

Nejlepší cena jednosměrné letenky je necelých 14 tisíc korun, ale nás nejvíce zajímá nejlepší cena zpáteční letenky, která dělá necelých 18 tisíc. Doba letu se pohybuje kolem 12 až 13 hodin.

Zdroj: www.holidify.com, www.cocodemercosmetics.com, https://cestovani.pelikan.cz, Náhledová fotografie: Penstones z Pixabay: ostrov Praslin na Seychelech