Kam na dovolenou v ČR? 6 tipů na oblasti, které si zamilujete

KRUŠNÉ HORY

Žádné jiné české pohoří není zahaleno takovou rouškou tajemna jako právě Krušné hory. Málokde taky najdete tak husté lesy, rašeliniště, léčivé prameny v kombinaci s pozůstatky lidské činnosti. 

Hlavním důvodem, proč jsou Krušné hory známé a často spíš nechvalně, je těžba nerostných surovin. Díky intenzivní sopečné činnosti, která tu dříve probíhala, jsou Krušné hory bohatým nalezištěm kovových rud a také tu vyvěrá celá řada léčivých pramenů. Tím jsou známé už chvalně.

Oblast je taky rájem pro lyžaře a běžkaře, protože tu vede Krušnohorská magistrála.

CHKO SLAVKOVSKÝ LES

Český Island. Vyvěrající prameny, rašeliniště, vzácné rostliny, rozhledny, hluboké lesy a pozůstatky sopečné činnosti. Slavkovský les je rájem pro všechny, co chtějí vidět zajímavá místa a užít si chráněnou přírodu bez náporu turistů.

Při své návštěvě by byl hřích nenavštívit rašeliniště v osadě Kladská, skalní město Svatošské skály a zdejší Jeskynní vyhlídku nebo nejkrásnější rozhlednu ČR Krásenskou rozhlednu.

Lázeňskou atmosféru zajeďte nasát do Mariánských Lázní, Lázní Kynžvart nebo Karlových Varů. Vynechat nemůžete ani zámek a hrad v Bečově a hrad v Lokti nad Ohří.

ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Pískovcové území, které v Evropě nemá obdoby. I proto si zasloužilo České Švýcarsko zařazení mezi národní parky. Kombinace pískovcových skal a pozůstatky sopečné činnosti v podobě čedičových a znělcových kup baví každoročně zástupy turistů. Oblastí se navíc prořezává kaňon Labe, který tu vytváří oblast s vysokou biodiverzitou vzácných rostlin.

Když se řekne České Švýcarsko, většina z nás si vybaví impozantní skalní útvar Pravčická brána.

Při své návštěvě byste neměli vynechat ani Edmundovu a Divokou soutěsku mezi Hřenskem a Mezní Loukou, okruh kolem Mariiny vyhlídky, Vilemíniny stěny a Rudolfova kamene nebo Dolský mlýn, ve kterém se točila Pyšná princezna.

LIPENSKÁ PŘEHRADA

Radši byste dovolenou u vody? Na Lipně máte nepřeberně možností. Kromě koupačky tady můžete vyzkoušet taky paddleboarding nebo jachting.

Až vás omrzí koupání, můžete vyrazit na výšlap k Plešnému jezeru a vrchol Plechý na Šumavě nebo vrchol Vítkův kámen se zříceninou jižně od přehrady.

S dětmi navštivte Stezku korunami stromů, lesní hřiště Království lesa nebo bobovou dráhu. To vše ve středisku Lipno nad Vltavou.

MÁCHŮV KRAJ

Chráněná krajinná oblast Máchův kraj – Kokořínsko bavila už Karla Hynka Máchu. A vás bude taky.

Vyrazit sem můžete po celý rok. V létě k Máchově jezeru. Když to nebude na koupání, udělejte si výlet na hrad Bezděz, zříceninu Jestřebí, Panskou skálu nebo se jen tak procházejte v malebné krajině plné rozličných skalních útvarů.

Hrad Kokořín vás zaujme už z dálky. Nejlépe je vidět od silnice mezi Kokořínským dolem a obcí Kokořín.

ČESKÝ RÁJ

Český ráj je chráněná krajinná oblast plná skalních měst a světniček, zřícenin hradů a vrchů s výhledem do okolí. Leží severně od Prahy mezi městy Mnichovo Hradiště, Jičín a Železný Brod. Srdcem Českého ráje je město Turnov.

Povinnou zastávkou je alespoň jedno ze skalních měst. Mezi nejoblíbenější patří Prachovské skály a Hruboskalsko. Každé je něčím jiné, takže pokud máte čas, jsem za projít si obě města.

Pokud chcete víc klidu, vydejte se do Příhrazských skal. Při troše štěstí tu natrefíte na nádherné skalní útvary, které se stále schovávají masové turistice.

Na severu Českého ráje v Maloskalsku prozkoumejte Besedické skály se skvělým výhledem na “české Dolomity” – Suché skály. Vynechat nemůžete ani skalní hrad Vranov s božím výhledem na Malou Skálu.

Děti si užijí zábavu v parku Šťastná země nebo na dětské prohlídce na hradě Kost a v údolí Plakánek.

zdroj: Kayak.com, Cnn.com, Titulní fotografie: Pixabay.com/Leonhard_Niederwimmer