Nepřátelé zdravého mozku a jak je porážet při každodenním mozkovém tréninku: Cvičení a hry pro bystrost šedé kůry mozkové

Mozek je složitý orgán a porozumět mu dokážou pouze (ale ne vždycky) experti. Jak se dá udržet dlouho v dobré kondici? Co všechno naši šedou kůru ohrožuje a jak se proti nemocem mozku a nervového systému chránit a jak mozek trénovat?

Nehledě na věk, většina z nás má čím dál častěji potíže s pamětí a koncentrací. Může za to nezdravý životní styl, špatná životospráva, lenost se jakkoli dál vzdělávat, stres i znečištěné životní prostředí. Všechny tyto faktory zvyšují také riziko vzniku Alzheimerovy choroby, kterou u nás trpí odhadem 130 tisíc lidí, přičemž nejohroženější skupinou jsou osoby nad 65 let. Nemoc se vyznačuje zhoršením a ztrátou paměti, zmateností, podrážděností, depresemi a sníženou soběstačností. Prevence Alzheimera je zdravá strava s omega-3 mastnými kyselinami (ryby, ořechy, semínka, ovoce, zelenina), pravidelné cvičení, duševní trénink (křížovky, puzzle, sudoku) a dostatečný a kvalitní spánek.

Hlídejte si tlak

Cévní onemocnění mozku jsou v České republice velmi rozšířená a jejich vysoký výskyt souvisí opět s naším způsobem života. Kromě mála pohybu a špatného stravování má na jejich vznik vliv také kouření a pití alkoholu. Dalšími rizikovými faktory mozkové mrtvice, při které dochází k nevratnému odumření mozkových buněk v důsledku či přerušovaného toku krve do mozku, jsou cukrovka, vysoký krevní tlak a zvýšená hladina tuků v těle. Jakými varovnými signály, které můžete sami poznat a zachránit tak třeba kolegu nebo příbuzného, se mrtvice projevuje?

Pokud zaznamenáte buď u sebe, nebo u druhých podivné a hlavně náhlé ochrnutí či necitlivost obličeje nebo končetin, silnou bolestí hlavy, potíže s chůzí, problémy s řečí a poruchy zraku, volejte okamžitě lékaře, i kdybyste měli pocit, že obtíže zmizely tak rychle, jak přišly. K nebezpečným a komplikovaným onemocněním mozku může dojít hlavně u osob s dlouhotrvajícím neléčeným nebo špatně léčeným vysokým krevním tlakem.

Trénink pro bystřejší mozek

Hry, které najdete na webu luminosity.com, zlepšují paměť, postřeh a celkově působí jako prevence stárnutí mozku. Pravidla a ovládání her jsou jednoduchá a intuitivní. Minihry navržené neurovědci zaberou 15 až 20 minut denně, udrží váš mozek hbitý a zlepší jeho funkce. Pokud neumíte anglicky nebo německy, nevadí: k dispozici jsou i hry pro ty, kteří cizí jazyky neovládají, popřípadě můžete použít internetový překladač dané stránky a čeština se vám v celkem srozumitelné podobě objeví. Každý den si zacvičte s novou sadou her, což je velkou výzvou pro zahájení pravidelnosti cvičení mozku. Podrobné sledování pokroku pomáhá udržovat váš návyk na trénink. Tvůrci her absolvují kognitivní tréninková cvičení vyvinutá předními vědci a poté je přizpůsobí snadno naučitelným mozkovým hrám.

Mozek a nebezpečná klíšťata

V našich končinách mozku může zásadně způsobit problémy ještě něco, či spíše někdo. Klíště. To je nejčastější přenašeč klíšťové encefalitidy. Vysoké riziko nákazy hlásí v průběhu let po celé republice, někde je přes 20 % klíšťat infikovaných tímto virem. Klíště je třeba okamžitě odstranit a sledovat místo přisátí. Jakékoliv podezřelé příznaky (bolesti hlavy, teplota, nevolnost, flek a zarudnutí v místě kousnutí) ihned hlásit lékaři.

Zdroj: https://aginginstride.enewsworks.com/, www.luminosity.com. Náhledová fotografie: Gettyimages