Moč jako dezinfekce? Mýty které kolují o lidském těle

Mýty vznikají z různých pověr a nepravdivých informací, kterým lidé snadno uvěří a šíří je dál. Na několik takových mýtů se dnes podíváme. Schválně jestli jste o nich někdy slyšeli, nebo jim dokonce až do této chvíle věřili. 

1. 6 smyslů

Od malička nám rodiče i učitelé ve škole říkali, že máme 5 smyslů – zrak, sluch, chuť, čich a hmat. Je to ale pravda? Bohužel. Tyto smysly jsou ty základní, ale ve skutečnosti máme smyslů 22-33. Mezi tyto smysly patří pocity bolesti, pocit rovnováhy, teplota nebo třeba smysl pro pohyb. Většina z těchto smyslů je naprosto nezbytná pro náš život, tak proč jsou opomíjena?

2. Obrazovky kazí oči

Když si čteme knížku ve tmě, nebo dlouho koukáme do počítače či telefonu, údajně nám to má zhoršit zrak. Pravdou ale je, že se nám sice oči rychleji unaví, ale po odpočinku se zase hned zotaví a k žádnému zhoršení nedojde. 

3. Nachlazení 

Když je venku zima, automaticky si na sebe oblečeme více vrstev, abychom nenachladli. Zajímavé ale je, že nachlazení je způsobeno viry, ne venkovní teplotou. 

4. Dokonalý úsměv 

Čím bělejší zuby, tím krásnější úsměv, to samozřejmě nikdo nepopírá. Faktem ale je, že přirozená barva zubů není bílá, ale spíše nažloutlá. 

5. Čtení budoucnosti z dlaně 

Všichni máme na dlaních určité čáry a vrásky, o kterých se už dlouhá léta traduje, že mají každá svůj význam. Jedna ukazuje jak dlouho budeme žít, druhá kolik budeme mít peněz, třetí je čára osudu, další je čára srdce apod. I tohle je bohužel pouhý mýt. Tyto čáry o vašem životě nic neukazují. 

6. Vlasy a nehty rostou i po smrti

Pravdou je, že se i po smrti v těle odehrává spoustu procesů, ale růst vlasů a nehtů to určitě není. Aby to tak bylo, musely by se neustále utvářet nové buňky, což se samozřejmě neděje. Jedná se spíše o optický klam, kdy se naše kůže začíná kvůli dehydrataci pomale smršťovat a tak nehty a vlasy působí, že jsou delší. 

7. Spolknutá žvýkačka

Jako děti nás dospěláci strašili, že když spolkneme žvýkačku, zůstane v našem těle dlouhých sedm let. Měli pravdu v tom, že je žvýkačka velmi těžko stravitelná, ale to neznamená, že neprojde přes trávicí trakt. Ve skutečnosti je během tří dnů venku. To nic nemění na tom, že i tak byste neměli žvýkačky polykat. 

8. Moč jako desinfekce?

Mezi jeden z nejvíce rozšířených mýtů o lidském těle je, že je naše moč sterilní, to znamená, že neobsahuje žádné mikroby. Kdyby tomu tak bylo, mohli bychom vlastní moč využít jako dezinfekci  na ošetření drobných odřenin a spálenin. To ale rozhodně není pravda, protože i v moči naprosto zdravého člověka se takových mikrobů najdou celé kolonie. 

A jaké z toho plyne ponaučení? Nemůžete věřit všemu, co vám kdo nakuká. Důvěřuj, ale prověřuj! 

Zdroj: https://brightside.me, Náhledová fotografie: Quinten de Graaf z Unsplash