Potraviny, které nejčastěji způsobují alergické reakce

Potravinové alergie jsou v současnosti častější než dřív. A netrpí tím jen děti, ale také dospělí. Určení správné diagnózy je zde naprosto kritické, protože jinak nebudete vědět, co ze svého jídelníčku vynechat. Podívejme se na nejčastější potraviny, které způsobují alergické reakce u dětí i dospělých. Existuje jich samozřejmě mnohem více, např.:

  • lepek (pšenice, žito),
  • korýši,
  • sója,
  • rajčata.

Mléko a oříšky

Alergie na laktózu není v současnosti nic překvapivého. Dokonce i v obchodech již najdete mnoho produktů bez laktózy. Mléko se bohužel může skrývat i v masných produktech, tělové nebo vlasové kosmetice a dalších produktech. Musíte si na to proto dávat velký pozor. Vždy ale záleží na tom, jak silnou alergií trpíte.

Další velkou kategorií jsou ořechy. Jak se s alergií vypořádat vám zjistí špičková alergologie Bratislava nebo v jakémkoli velkém městě. Z ořechů jsou nebezpečné hlavně buráky, ale alergii můžete mít na jakýkoli druh ořechů. Tato alergie je na celý život a může dojít i k anafylaktickému šoku, který je u této alergie poměrně běžnou komplikací.

Vejce a ryby

Druhým nejčastějším alergenem u dětí jsou vejce. U většiny dětí postupem času problémy zmizí. Bohužel se látka nachází i v očkování, a proto musíte být opatrní. Plicní ambulance Bratislava, Praha nebo Brno není místo, kde chcete s dítětem skončit. Menší množství dospělých a dětí má alergii na ryby. Může se přitom jednat o jediný druh nebo všechny ryby.

Jahody a broskve

Malé děti (kojenci) jsou často alergické na jahody. U menších dětí předškolního věku se také může objevit alergie na broskve nebo jiné citrusy. U velmi malých dětí je to poměrně běžné a může se u nich objevit kopřivka. V tomto případě stačí pár měsíců počkat a potom ovoce vyzkoušet znovu. Tato alergie u dětí totiž ve většině případů zmizí. I přesto si musíte dávat pozor na všechny potravinové alergie, které by se ve vaší rodině mohli objevit.

Fotka zdroj: Pixabay