Oceán vyplavil kus obrovského tvora: Byl větší než slon, žil před 10 tisíci lety

Na pláž Rio Del Mar v Kalifornii byl vyplaven obrovský zub. Návštěvníky pláže neobvyklý nález překvapil. Nalezený zub patří zvířeti, které žilo před 5 000 až 10 000 lety v době ledové a je příbuzné současnému slonovi.

Podle vědců patřil zub tichomořskému mastodontovi – savci, který byl podobný slonovi. Někteří odborníci se domnívají, že mastodont vyhynul v důsledku klimatických změn. Zub objevila Jennifer Schuhová, která v rozhovoru pro média uvedla, že si v písku všimla něčeho zvláštního a nejprve si myslela, že je to kus naplaveného dřeva, píše TheSun.

Žena pak fotografii zveřejnila na Facebooku a ptala se lidí, zda vědí, co to je. „Lidé z Aptosu na této pláži nacházejí nejrůznější věci, od koňských zubů po zkameněliny mořských ježků. Řekla jsem si, že tenhle šílený nález zveřejním na internetu, protože nemám tušení, co to je,“ vysvětlila. V komentářích někteří označili paleontologa Wayna Thompsona z Přírodovědného muzea v Santa Cruz a zeptali se ho, zda ví, co se Jennifer podařilo na pláži najít.

Thompson byl v obrovském šoku a chtěl se s Jennifer co nejdříve spojit. „Je to nesmírně důležitý nález. Zavolej mi, až budeš mít čas,“ napsal jí na sociální síť. Po prozkoumání paleontolog uvedl, že zub patřil tichomořskému mastodontovi. „Když tento zub zkameněl, byla hladina moře o 91 metrů níže než dnes. Sloni a mamuti mohli chodit až na Normanské ostrovy. To je další důkaz týkající se klimatických změn,“ vysvětlil.

zdroj: The Sun, Titulní obrázek: Pixabay.com/sasint