Personál antikvariátu ve španělském městě Badajoz zůstal pořádně překvapen a zděšen. V jedné z knih totiž prodavači objevili neobvyklé a na první pohled nebezpečné tajemství: komplexní mechanismus, který připomínal bombu.
V knize francouzského spisovatele Jeana Lartéguye s názvem Král žebráků se ani zdaleka nenacházely pouze věty. Prodavače v antikvariátu zaujala neobvyklá váha knihy. Ta byla už na první zvednutí těžší, než podle všeho měla být. Po jejím otevření bylo hned jasné, proč tomu tak je.
Strany byly umným způsobem vyříznuty a nahrazeny mechanismem, který sestával z několika stopek, kondenzátorů a změti elektrických kablíků. Prodavače v první chvíli napadlo, že jde o bombu. Vykázali zákazníky z obchodu a zavolali policii, se kterou přišli i pyrotechnici.
Policie totiž na základě fotografie, kterou jim poslali z antikvariátu, vyhodnotila, že se opravdu může jednat o improvizované výbušné zařízení. Kniha totiž vyšla ve druhé polovině 80. let 20. století, kdy byla ve Španělsku aktivní teroristická organizace ETA.
Tým pyrotechniků v krátké době evakuoval obyvatele, kteří bydleli v blízkosti antikvariátu i samotné prodavače. Následně se pustili do zkoumání samotné knihy. Zjistilo se, že baterie v hodinkách byly už dávno vybité a nenašla se ani stopa po potenciálně výbušných materiálech. Přestože je Král žebráků i nadále v rukou expertů, nezdá se, že by šlo o nebezpečné dílo.
Původ a účel falešné knižní bomby nebyl oznámen. Majitel antikvariátu měl vlastní teorii, která souvisí právě s teroristickou organizací ETA. Myslí si, že ji vyrobil některý z jejích členů a pak na zařízení jednoduše zapomněl, psal web Oddity Central v roce 2018.
Kuriózní je, že právě spisovatel Jean Lartéguy přišel s konceptem takzvané „tikající bomby“ ve své knize Les Centurions. Právě v tomto díle se hlavní hrdina musel popasovat s bombou, jejíž čas výbuchu se nemilosrdně blížil. Zda měla ETA při konstruování knižní bomby na mysli i tuto informaci a záměrně si vybrala jiné z Lartéguyových děl není známo. Incident každopádně skončil šťastně.
Zdroj: www.odditycentral.com. Náhledová fotografie: Maia Habegger z Unsplash