Co jedl John F. Kennedy před atentátem a co měli rádi s Jackie, která snídala zásadně v posteli? Inspirujte se

Jackie Kennedyová byla mimořádnou první dámou, jejíž styl je dodnes považován za ikonický a jedinečný. Miliony žen se stále inspirují jejím životem, kopírují ty nejlepší styly, nosí kabelku Gucci Jackie (která je po ní pojmenována) a používají její osvědčené metody pro krásnou a zářivou pleť. 

Stojí za to připomenout, že tajemstvím dobrého zdraví a krásné pleti je také strava, protože složky, které našemu tělu poskytujeme, na něj mohou mít blahodárný nebo opačný účinek. Co jedla první dáma? Kdo pro ni uvařil? Má cenu se inspirovat jejími stravovacími návyky?, ptal se společenský portál Viva!

Co jedl prezidentský pár?

Stravovací návyky prezidentského páru jsou podrobně popsány v nejnovější knize Alexe Prud’homma Večeře s prezidentem: Jídlo, politika a historie lámání chleba v Bílém domě. Na 482 stranách autor přesně rozebírá, co každý prezident a první dáma jedli, což velmi často odráželo jejich vládnutí. 

Ale co jedli Kennedyovi? Prud’homme uvedl, že prezidentský pár byl jedním z největších gurmánů, které Bílý dům hostil. Popisuje je takto: 

Zdroj: twitter.com

Paní Kenndyová (1929-1994), frankofilka, se inspirovala na dvoře Ludvíka XIV., kde král Slunce použil lahodnou směs politiky, jídla a kultury, aby se prosadil jako přední evropský panovník 17. století. Gurmánské jídlo bylo ústředním bodem její vize a Kennedyovi se ukázali jako největší prezidentští gurmáni od dob Thomase Jeffersona. 

Co/kdo z nich udělal pravé gurmány?

Najmutí slavného francouzského šéfkuchaře Reného Verdona, který zvýšil kulinářskou úroveň Bílého domu. Na večeři pro laureáty Nobelovy ceny v roce 1962 si Kennedyovi vybrali menu, které zahrnovalo předkrm z mořských plodů s houbami morel a humrem, hovězí wellington a bombe Caribienne (tahitská vanilková zmrzlina s ananasem, rumem, kokosovým mlékem a skořicí). Na narozeninovou večeři JFK (1917-1963) v roce 1963 naplánovala Jackie jídlo, které se skládalo z krabího masa ravigote, těstovinového nákypu, chřestové holandské omáčky a pečeného hovězího filé, vše doplněné Dom Pérignonem ročník 1955.

Typické americké jídlo

To však neznamená, že se John a Jackie Kennedyovi zcela vyhýbali americkému jídlu. Dbali na to, aby se na diplomatických večeřích podávalo kalifornské víno z Napy nebo Sonomy. Prezident si také občas pochutnával na krabím mase z miamské restaurace Joe’s Stone Crab, které obvykle sbíral a dovážel jeho otec Joe. Jaké bylo jeho oblíbené jídlo? Miska klasické novoanglické polévky.

Snídaně před osudným dnem…

Jackie Kennedyová snídala v posteli. Každé ráno jí komorník z Bílého domu přinesl tác s toasty s medem, pomerančovým džusem a kávou s odtučněným mlékem. K obědu si první dáma dávala misku vývaru a libový sendvič s grilovaným sýrem. K večeři si obvykle vybírala studeného lososa, po něm jehněčí s bramborem, zelené fazolky a jako dezert si dala zmrzlinu. JFK si také ráno rád dopřával toasty, ale s marmeládou, doplněné vařenými vejci. V tomto snídaňovém zvyku pokračoval doslova až do své smrti – bylo to jeho poslední jídlo ráno 22. listopadu 1963, jen několik hodin před atentátem v texaském Dallasu.

Kvalitní vyvážená strava

Stravovací návyky Jackie Kennedyové jsou skvělou definicí vyváženého stravování, přestože si neodpírala sladkosti a oblíbené gurmánské pokrmy, a přesto měla fantastickou postavu. Některá z těchto jídel rozhodně stojí za to přenést do svého jídelníčku a cítit se jako první dáma.

Zdroj: viva.pl. Náhledová fotografie: Abbie Rowe / Public Domain, Wikimedia Commons