Odpudiví pavouci v Česku: Tahle zvířata u nás opravdu žijí

Začíná období jarních procházek a radostného skotačení v trávě v parku. Možná vás občas potěší svou návštěvou také některý zástupce hmyzí říše. Určitě si řekněte, že je to ale roztomilý pavouček. Nyní se podíváme se na ty nejkrásňoulinkovatější.

Křižák pruhovaný

Tento kousek žil dříve pouze v teplých oblastech v jižní Evropě. Pomalu se ale začíná rozšiřovat stále severněji a na to vemte jed, že už je i na našem území. Velikostí a zbarvením vám jistě připomene vosu. Samci bývají mnohem menší než samičky, které dorůstají délky okolo dvou centimetrů. Někdy se stane, že samice po páření svého druha sežere. Poté se věnuje svým potomkům: Vytvoří si kokon, který připomíná menší makovici. V ní se skrývají stovky vajíček. Samice zimu nepřežije, ale na jaře si z kokonu najdou cestu stovky jejích potomků.

Křižák pruhovaný. 
Fotka od Couleur z Pixabay.
Křižák pruhovaný.
Fotka od Couleur z Pixabay.

Pokoutník

Čeleď pokoutníkovitých měří zhruba od 5 do 18 milimetrů. Poznáte je nejčastěji podle typických zadních snovacích bradavek, které bývají dvojčlánkové a poznatelně delší, než přední snovací bradavky. Pokud se při setkání s tímto tvorem neprojevíte jako řvoucí Tarzan, můžete si všimnout, že má tento pavouk tělo porostlé peříčkovitými chloupky. Pavouk si staví vícevrstvou síť, kterou neustále opečovává a zdokonaluje. Kořist buď loví ihned, nebo si ji odnese do své spižírny.

Zápřednice jedovatá

Tento pavouk žije ve vysokých travách a vyskytuje se pouze na některých místech v naší zemi. Většinou se jedná o tvora, který je plachý a pokud se s ním setkáte, bude se, stejně jako většina dalších pavouků, pokusit co nejrychleji zmizet. Pouze v období, kdy se kladou vajíčka a líhnou mláďata, mohou být samice agresivní. To bývá na konci léta a na podzim. Když vás tento pavouk kousne, může se projevit lokální otok nebo svědění. V krajním případě vede jeho jed až k lokálnímu ochrnutí.

Patříte mezi milovníky hmyzu, nebo vám pohled na pavouky přijde odpudivý?

Zdroj: www.inaturalist.org Náhledový obrázek: Gettyimages