Reakce cizinců na život v Česku: Vypadat jako Čech? Stačí nákupní taška, zouvat se doma a jezdit na chalupu

Minulý týden jsme zahájili na našem webu seriál, ve kterém se vám pokoušíme přiblížit pohled různých národů světa na Českou republiku, na chování Čechů, na české zvyky, přístup a vůbec pohled cizinců na to, co je jim na naší zemi milé, co naopak ne, a co je u nás překvapilo.

Poskytli jsme respondentům seznam a popis typicky českých aktivit, vlastností a vzorců chování jako je např. chalupaření, houbaření, pití alkoholu od 18 let, pozdravy, vodáctví, šetřivost, vztah k Rusku, krádeže, pečivo, památky, Vietnamci, jízda “na černo”, pověrčivost, pivo, zabijačka, stahování z internetu) a připojili otázku Co se vám během pobytu v České republice líbilo nebo vás překvapilo?

Kromě Evropanů a Indů z předešlého článku Reakce cizinců na život v Česku: Bulhaři se nám klaní, Indové nechápou, že ateisté pečují o kostely, Britové milují prchajícího vrchního dnes odpovídají také Američani a Kanaďané.

USA

Louise, New York

Oceňuji, jak sečtělá byla většina Čechů, které jsem potkala, a celkově vaši velkou lásku k literatuře. A taky způsob, jak neberete práci příliš vážně jako mnoho Američanů, váš smysl pro humor, umění, divadlo a hudbu.

Dospělý Čech přečte v průměru třináct knih ročně, ukázal průzkum. Ženy čtou přitom více než muži. (HN 2018). Pandemie čtení ještě prohloubila. Fotka od Gettyimages

Je skvělé, že vlastníte venkovské domy a chalupy. Všichni to berou jako právo, ne jako privilegium bohatých jako v USA. Moc se mi líbí, že všude v Česku jezdí autobusy a je zde celkově velmi dobrá infrastruktura a doprava. Na rozdíl od USA, lidé bez aut zde mohou klidně vyjet na výlety nebo do přírody a vlastně celkově žít bez auta. V roce 1995 bylo v Čechách velmi bezpečno a krádeže a kapsářství byly vzácné. Je mi líto, že se to změnilo.

Toni, Phillips

Překvapuje mě, že mladí lidé v České republice mohou mít pohlavní styk už od 15-ti let. V USA je to zločin, i kdyby bylo klukovi 18 a dívce 17. Je to asi kvůli náboženským rozdílům mezi USA a ČR. Ohledně pití alkoholu – v USA je hranice 21 let, ale pokud je dítě starší 13 let ve společnosti rodičů, popíjet může. Bez nich musí počkat do 21 let. Je to zvláštní, protože mladí lidé mohou vstoupit do armády, jít bojovat za svobodu a demokracii, ale nemůžou pít alkohol.

Ve většině domácností v České republice a na Slovensku si moji příbuzní sundávali boty a nazouvali domácí pantofle, když přišli zvenčí. Dělám to u sebe doma, ale nečekám, že to budou dělat hosté, ale když vidí, že jsem bosa, zují se také. U nás v Americe to běžné není.

Jak české! Možná další světové prvenství. Nejvíce přezouvajících se lidí na počet obyvatel 😉 Fotka od Gettyimages

Fascinuje mě, jak často navštěvujete hroby svých blízkých, mnohem častěji než většina z nás v Americe. Je velmi smysluplné dávat pravidelně čerstvé květiny na hroby, rozhodně to děláte vícekrát za rok než většina z nás v USA. Náhrobky máte také mnohem propracovanější než u nás. Také žádné skleněné schránky s fotkou a svíčkou nemáme, jen kameny nebo pomníky s vyrytými jmény.

Alex

Miluju absint, který je stále možné u vás normálně legálně koupit.

INDIE

Padma, Hyderabad

Překvapila mě vážnost Čechů, a velmi malé rozdíly mezi bohatými a chudými a pracovitost i starších občanů. U nás v Indii je to mnohem více očividné.

Elizabeth, Berwyn

Houby jsou pro mě speciální, protože byly důležitou složkou našich jídel, zejména nedělních večeří s mými prarodiči, kteří také žili v USA. Některé věci mě nepřekvapily: skutečnost, že Češi jsou šetřiví a skromní, v tomto duchu jsem vyrůstala i já. Také všechno zamykáme, vyhýbáme se podcházení štaflí kvůli štěstí a nepřekvapuje mě zášť vůči Rusku. Nepřekvapují mě ani fakta o českých zabijačkách. Vím, že Češi snědí z tohoto zvířete skoro všechno.

Jó, zabijačka! Všechno zpracujeme. Fotka od Gettyimages

Nejvíc mě překvapilo, když jsem viděla tolik lidí, kteří vypadali jako já a moje rodina! Obzvláště, když jsme dorazili do hotelu v Brně, zdejší hotelový hlídač vypadal přesně jako můj dědeček z otcovy strany. Až jsem se z toho rozbrečela.

Debbie, Tennessee

Byla jsem nadšená z faktů o sběru hub a chalupaření. Vím, že houbaření je běžné v různých částech Evropy. Je to něco, co bych ráda zkusila, protože doma moc rádi houby vaříme. Vím, že lidé musí být velmi opatrní a vědět, co sbírají, aby se vyhnuli jedovatým druhům. Chalupaření musí být velmi odpočinkové, to vám trochu závidím.

KANADA

Heather, Hamilton

Máte nádhernou architekturu a dlážděné ulice. Bylo super chodit po Praze a vypadat jako Čech. Jak to? Jednoduše, člověk prostě nosí nákupní tašku (haha)! Máte úžasný systém hromadné dopravy, která je neskutečně propracovaná a propojená. Opravdu mě ale zarážejí velikonoční svátky které jsou spojené se symbolickým „bití „manželky. Pořád mám někde schovaného „bijce manželek“ (rozumějte pomlázku).

Je to Čech? Fotka od Gettyimages

VELKÁ BRITÁNIE

Amanda, Thettford

Velmi se mi líbily budovy a architektura. Zeď Johna Lennona, umělecká galerie v centru poblíž Orloje a muzeum Alfonse Muchy byly báječné. A Lidice jsou také úžasné. Naopak jsem byla překvapena nedostatkem zeleniny v restauracích! Rozmanitost jídel i menu se mi zdála omezená.

Láhev a sklenky s absinthem- tradičním podávání s hořící kostkou cukru na kovové lžíci. Fotka od Gettyimages

Zdroj: Rozhovor s cizinci prostřednictvím redakce Mujlife.cz, Odpovědi publikovány se souhlasem respondentů, Náhledový obrázek: Getty Images