Nejmladší přehrada v Česku je obklopena sopkami. Jak zachránila kraj před povodní?

Slezská Harta byla dokončena v roce 1997. Již tehdy zachránila při povodních vesnice a města po proudu řeky Moravice.

Během sezóny rájem

Údolní nádrž Slezská Harta byla vystavěna na řece Moravici. Nabízí celou řadu možností, jak si aktivně užít letní sezónu. Právě v teplých dnech je na přehradě nejrušněji, stále se ale o turistickém ruchu hovořit nedá. Přehrada neleží poblíž žádného většího města a je proto rájem pro milovníky přírody. Můžete se koupat na některé z pláží, vyjet si na loďkách, rybařit, vyzkoušet si windsurfing a jachting, nebo se projet výletní lodí.

V blízkosti sopek

Když se budete věnovat svým kratochvilným aktivitám, je dobré se rozhlédnout po okolí. Ať již z pláže, loďky, nebo třeba ze sedla kola (kolem přehrady vede příjemná cyklotrasa) budete mít výhled na okolní kopce. Spatřit můžete nejen nejvyšší vrchol Moravy, Praděd, ale také sopky. Cože, sopky? Ano, přesně tak. Současná podoba krajiny okolí Slezské Harty je ovlivněna čtvrtohorní sopečnou činností. Nízký Jeseník je jedním z nejstarších geologických celků v rámci celé střední Evropy.

Velký Roudný a lávové proudy

Nejvýznamnějším a nejzachovalejším stratovulkánem v rámci celého Českého masivu je Velký Roudný. Naleznete jej poblíž vesničky Roudno a je nejvýraznějším krajinným prvkem poblíž Slezské Harty. Geologicky je tento sopečný kužel s výškou přes 150 metrů významný pro svou zachovalost. Okolí Slezské Harty je ale stratovulkánů a pozůstatků sopečné činnosti velmi mnoho. Projít si můžete například Naučnou stezku po vulkanitech, která vás provede po vulkánech, lávových proudech a dalších místech, která s vulkanickou činností souvisejí.

Slezská Harta leží v blízkosti města Bruntál v Moravskoslezském kraji. Povodeň v červenci 1997 přehradu napustila za tři týdny, zadržela desítky milionů kubíků vody. Původně se měla napouštět až do roku 2002.

Zdroj: http:www.slezskaharta.eu.  Náhledová fotografie: Petr Vlaštovka