Off grid bydlení vám umožní žít v souladu s přírodou!

V posledních letech je téma udržitelnosti a ekologie mnohem větší než kdykoli předtím. Není se čemu divit, protože globální oteplování ohrožuje život každého z nás. Naštěstí se objevil úžasný způsob, jak se můžete odpojit od sítí, žít samostatně a v souladu s přírodou. Tomuto přístupu se říká „off grid“, což bychom mohli přeložit jako „bez připojení“. Spočívá v tom, že produkujete vlastní:

  • energie (voda, elektřina, topení),
  • jídlo,
  • odpady.

Získejte vlastní přístup k energii

Energie budou zaručeně to, co vás u tohoto typu bydlení zajímá nejvíce. Je to poměrně jednoduché. Pro vodu můžete využít čističku vody, díky které získáte šedou vodu na zalévání, stejně jako dešťovou vodu. Stejně tak můžete využít řeku, jezero nebo studnu. Pro elektřinu stačí solární panely, které vám zajistí celoroční přísun elektrické energie, aniž byste byli závislí na elektrárně.

Poraďte si s odpady bez kanalizace

Off grid domovy nejsou většinou připojené na kanalizaci. Proto si s tím musíte poradit po svém. Jednou z možností jsou jímky. Dovoz betonové jímky do Olomouce vám zajistí prostor pod zemí, kam se bude ukládat biologický odpad vaší domácnosti. Jednou za čas stačí jímku vyvézt a máte po starostech.

Jímky, žumpy a septiky jsou nejlepší možností. Dovoz betonové jímky i do Ostravy vám zajistí plynulý chod domácnosti. Musíte na to ovšem myslet předem, protože je zapotřebí betonovou konstrukci zakopat do země. Další možností je čistička odpadních vod, která je více ekologická, ale musíte v jejím případě také počítat s vyšší pořizovací cenou.

Vypěstujte si vlastní jídlo

Posledním benefitem off grid bydlení je pěstování vlastního jídla. Podobné domy mají kolem sebe vždy dost velký pozemek, na kterém můžete pěstovat ovoce i zeleninu. Díky zavařování nebo mražení vám vydrží hodně surovin i během zimy, ale zahrádku si můžete dát také do interiéru a užívat si některých domácích produktů celoročně.

Fotka zdroj: Pixabay