Malí neodbytní motýlci, kteří si z vaší spíže udělají království a postupně vás začnou obtěžovat v celém bytě. To jsou potravinoví moli. Od těch šatních je rozeznáte jednoduše. Nejenom že se zdržují v oblasti vašich potravinových zásob, ale oproti světlým šatním molům bývají větší a vybarvenější. Zjistěte, jak se těchto nevítaných podnájemníků zbavit, aniž byste museli kupovat různé lapače a chemické odpuzovače, a hlavně jak předcházet jejich (opětovnému) zabydlení.
Domů si je často přinesete společně s nákupem. Jedná se hlavně o sypké a sušené potraviny jako strouhanka, oříšky, těstoviny, luštěniny, rýže, mouka, ovesné vločky, ale mohou být např. i v granulích pro zvířata. Potravinoví moli kladou vajíčka nejčastěji na vnější stranu obalu, do kterého se jejich housenky po vylíhnutí jednoduše prokousají. Papírové ani plastové balení tak pro ně většinou nepředstavuje žádnou výzvu.
Kontrola už při nákupu
Pokud jsou obaly průhledné, kontrolujete případný výskyt nevítaných návštěvníků už v obchodě. Poznáte je podle pavučinek, které vytvářejí jejich larvy.
Vzduchotěsné nádoby
Rizikové potraviny co nejdříve přesypávejte do nádob se vzduchotěsným uzávěrem. Určitě se vyplatí pořídit si dózy ze skla nebo kvalitního pevného plastu. V případě, že by potraviny, které do nich uskladníte, už byly moly napadeny, zabráníte tím alespoň dalšímu šíření jejich larev.

Vycíděná spíž
Spíž a skříňky na potraviny udržujte co nejčistší. Pravidelně odstraňujte veškeré drobky, vyhazujte napadené i prošlé produkty a důkladně vysávejte jednotlivé kouty a štěrbiny, do kterých moli kladou vajíčka nejraději. Ať už na nějaké výměšky případně zakuklené housenky narazíte, nebo ne, vymývejte úložné prostory čas od času octovou vodou. Na závěr nezapomeňte vyměnit sáček ve vysavači a vynést odpadkový koš s vyhozenými potravinami.
Bobkový list
Bobkový list představuje účinný repelent, který zajistí, že se moli k vašim potravinám už ani nepřiblíží. Několik celých bobkových listů stačí vložit přímo do skladovacích dóz např. s moukou nebo luštěninami a problém je vyřešen.
Jedlá soda
Pokud chcete sáhnout po razantnější metodě, která by se dala přirovnat k deratizaci, vyrobte za pomoci jedlé sody a mouky důmyslnou past. Jedlou sodu smíchejte s moukou v poměru 4:1 a vzniklou směs dejte do nádoby. Neuzavírejte ji a postavte vedle vašich zásob. Pokud se moli objeví, bude pro ně směs představovat ideální místo k nakladení vajíček. Jenže larvy, které se z nich za nějaký čas vylíhnou, v jedlé sodě nepřežijí.
Zdroj: Gabriel Richard. Dobré rady do každé domácnosti. 1. vydání. Praha: Ikar, 2008. 240 s. ISBN: 978-80-249-1029-1, Náhledový obrázek: Gettyimages