Omyly a hlouposti ve filmech o hazardu

Filmová fikce a realita se liší. Ve filmech o kasinech vidíme plno nesmyslů, které živě nezažijeme.

Skvělé ruce. Ani staří hráči ve skutečnosti neviděli tolik skvělých rukou, jak se sejde za minutu ve filmu. Jako například v Maverickovi, kde na konci mají všichni jen Full Housy, Čtyři Osmičky nebo jednobarevné Postupky. Pravděpodobnost, že by se tak stalo je šíleně nízká, a ve finální hře? V realitě by spíše někdo zavolal policii, neboť kartami evidentně někdo manipuloval. Scénáristé pouhým trikem gradují atmosféru. Ale skutečný poker je spíše o hře se špatnými kartami.

Fanoušci. Hlavní postava hází kostky, kolem stojí dav a hlasitě dýchá nebo povzbuzuje. Přistoupí neznámá krasavice a hrdina jí dá hodit kostkami (nebo alespoň fouknout pro štěstí). V kasinech se takto lidé nechovají. Bylo by nevhodné a spíše by k vám přistoupil ochrankář a zeptal se, že co se děje.

Počítání karet. Není nelegální – jen ho kasina nemají rádi. A v realitě byste takto vydělali tak 10 euro za hodinu, ne miliony jako ve filmech. Počítání zvyšuje vaše šance jen velmi mírně. Black Jack v kasinu je jednoduše založen více na náhodě než na schopnosti hráče.

Cooleři. Existují jen v seriálech. Chlapík, který sleduje, jestli u nějakého stolu nedochází k vítězné sérii ji přijde pod nějakou záminkou stopnout. Kasina ale vracejí většinu vkladů, potřebují vítěze na své podnikání – a zejména vědí, že minulé kolo hry nijak nesouvisí s následujícím.

Drahé obleky. Ve snímcích s Jamesem Bondem jsou v kasinech vždy všichni dobře že ne rovnou v žaketech, ale minimálně v oblecích s motýlky. Kasina se ale staví v turistických destinacích, v jižních zemích, kde je v noci přes třicet stupňů Celsia. A hromada kasin jsou zároveň hotely a přes hrací plochy jednoduše návštěvníci přecházejí do pokojů nebo k bazénu. Přísný dresskód vyžaduje ve skutečnosti jen malé množství kasin.

Mafiáni. Na stříbrném plátně musí kasino vlastnit mafián, jak jinak. Možná může za to období vzniku kasin v Las Vegas. Ve střední Evropě v 90. letech se kolem hazardu točily také pochybné existence. V realitě je hazard výnosný a hlavně legální byznys, nepotřebujete někoho bít nebo vydírat. Naopak, potřebujete mít solidní jméno.

Žádný limit. Postavám ve filmu při pokeru prasknou nervy a své kopy žetonů přesunou do středu stolu. Tak to urychlíme! Ve skutečnosti to svědčí o tom, že to urychluje autor scénáře. Vždyť i v přátelské hře si stanovíte limit na jedno kolo, natož v kasinu, které by bez limitů okamžitě zkrachovalo. Ve filmech se často zvyšují sázky nad rámec pravidel.

zdroj obrázek: AI