Nová studie zjistila, že na umytém ovoci jsou rezidua pesticidů. Jako příklad odborníci uvedli jablka – do oblíbeného ovoce se chemikálie dostaly přes slupku. Informuje o tom server People.
„Pesticidy pronikají přes vrstvu slupky do vrstvy dužiny,“ uvádí se v nejnovější zprávě zveřejněné v časopise Americké chemické společnosti. Vědci v ní upozorňují, že rezidua chemikálií mohou na ovoci zůstat i po jeho omytí pod tekoucí vodou. Autoři studie uvedli, že se nesnaží nikoho strašit přítomností pesticidů v potravinách, ale spíše chtějí poskytnout návod, jak se jim co nejlépe vyhnout.
Další znepokojivé výsledky zveřejnil časopis Consumer Reports v květnu letošního roku. Vědci varovali, že některé potraviny obsahují podle nich nezdravé množství chemických látek, které překračuje v USA stanovené normy: „Naše nové výsledky jsou jako červené vlajky. Pesticidy představovaly významné riziko ve 20 procentech potravin, které jsme zkoumali – včetně oblíbených -, jako jsou papriky, borůvky, zelené fazolky, brambory a jahody.“
Na internetu koluje spousta tipů, jak nejlépe ovoce zbavit zbytků chemikálií. V tomto případě vědci doporučují jednoduchý postup: oloupejte jablka nebo jiné ovoce nožem nebo škrabkou. „Tradiční mytí ovoce nemůže pesticidy zcela odstranit, ale vzhledem k tomu, že vrstva oloupané dužiny při loupání je mnohem větší než 30 μm, jak potvrdila mikroskopie ultrahlubokého pole, věříme, že loupání může být účinné. Nebezpečí pesticidů v epidermis a v dužině ovoce se tím zamezí, čímž se sníží pravděpodobnost požití pesticidů.“
Zdroj: Nationalpost, Titulní obrázek: Pixabay.com / RitaE