Je možné předejít epileptickému záchvatu? Jaké jsou nejčastější spouštěče?

Epileptický záchvat je stav, kdy je nemocný v bezprostředním ohrožení života. Víte, jaké jsou nejčastější spouštěče, jejichž eliminací dokážete některým záchvatům zcela předejít?

Prevence? Je to možné

Epilepsie je nemoc, která postihuje dospělé i děti. Při záchvatu je potřeba s nemocným manipulovat tak, aby se snížil dopad na jeho zdraví. Mnozí příbuzní nemocných se dokonce shodují, že pomocí vhodné prevence lze eliminovat velkou část záchvatů. Chce to ale pevné nervy a přísné dodržování režimových opatření. Nejčastější spouštěče záchvatů jsou totiž velmi běžné v každodenním chodu dne.

Pozor na únavu

Pokud máte ve své blízkosti osobu trpící epilepsií, měli byste se vyvarovat velké fyzické nebo duševní námaze. Právě únava patří mezi časté spouštěče záchvatu. Když je například dětský pacient přetažený a nedodržuje se jeho přirozený rytmus dne, snadno může dojít k velkému vyčerpání organismu, na jehož základě se spustí záchvat.

Emoce držet na uzdě

Podobně tomu je také u emocí. Pokud prožíváte silnou emoci – ať již zápornou nebo kladnou – tělo epileptika na to může reagovat záchvatem. Proto se snažte, abyste při jednání s nemocnou osobou své emoce vždy drželi na uzdě a zbytečně jej nevystavovali emoční zátěži. Někdy záchvat způsobí také strach, nebo dokonce leknutí. Děti by se proto neměly dívat na příliš emotivní filmy, pozor u dospělých si dejte například na program, který v sobě nese prvky akčních či hororových filmů.

Emoce je potřeba držet na uzdě. Fotka od S. Hermann & F. Richter z Pixabay.
Emoce je potřeba držet na uzdě. Fotka od S. Hermann & F. Richter z Pixabay.

Klidný den je základ úspěchu

Epileptický záchvat někdy spustí i přemíra sportu. Sportování je samozřejmě vhodné, ale nemělo by být provozováno pod tlakem. U některých osob vyvolává záchvat také blikající světlo, nebo třeba hlasité zvuky.

Pokud si přejete prožít klidný den bez zbytečných dramat, měli byste nemocné osobě zajistit klidný a co nejpohodovější den. Sledujte přirozený biorytmus člověka a snažte se, aby si šel včas odpočinout.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/. Náhledová fotografie:  Free-Photos z Pixabay.