Otrávení růžoví delfíni i jejich zachránce z Amazonie varují lidstvo: „Máme v sobě tikající bombu, může kdykoli vybuchnout.“

Desetiletí chrání ohrožené říční delfíny před rtutí. Kolumbijský vědec se při tom sám otrávil. Fernando Trujillo, který se výzkumu delfínovce amazonského (Inia geoffrensis) věnuje desítky let, přivedl svůj tým na soutok řek Meta a Orinoco, aby delfínům odebral vzorky krve a tkání.

Prostřednictvím výsledků se chtěli dozvědět mnohem více – včetně toho, jak zde těžba zlata a další těžební činnost ohrožují lidské životy. V Amazonii jsou říční delfíni něco jako kanárci v uhelném dole – „hlídači vodních ekosystémů,“ řekla Jimena Valderramaová, 27, veterinářka, která s Trujillem spolupracuje tři roky: „Akumulují to, co vypouštíme do řek,“ snažil se popsat závažnou situaci americký deník Washington Post.

Rtuť smrtelná pro zvířata i lidi

Mezi největší obavy vědců patřilo vystavení delfína rtuti, těžkému kovu používanému při těžbě, který může způsobit smrtelné poškození mozku, srdce a ledvin, a co by působení rtuti mohlo způsobit lidem žijícím okolo řeky, ze které jedí ryby.

Testy odhalily, že tři z delfínů měli v průměru 3,45 mikrogramů rtuti na litr krve – úroveň, kterou Trujillo nazývá „alarmující“. „Pokud najdeme rybu s 1,2 mikrogramy, neměli bychom ji jíst,“ řekl. Ale viděl i horší: Nejvyšší hladiny rtuti u delfínů říčních v celé Jižní Americe byly podle něj nalezeny zde v povodí Orinoka, kde mohou překročit 30 mikrogramů.

„Proto jsou delfíni indikátorem: Pokud mají problém oni, máme problém i my, protože máme podobné stravovací návyky, “ řekl Saulo Usma, koordinátor sladkovodních programů Světového fondu na ochranu přírody pro Kolumbii.

WWF Delfíni říční 💧🐬 @WWFR RiverDolphin. Slyšte, slyšte: „jsou to kanárci v amazonském uhelném dole“ – výborný článek! Růžoví říční delfíni z Amazonie mají pro lidi varování https://washingtonpost.com/world/interactive/2023/amazon-pink-dolphin-mercury/?tid=ss_tw. Zdroj: twitter.com

Celosvětový problém

Není to jen Kolumbie. Vysoké hladiny rtuti byly zaznamenány u delfínů ve floridských Everglades a v japonském městě Taiji, kde se loví delfíny.

Politici a nelegální skupiny mají slovo

Řeka Orinoco, která v Amazonii rozděluje Venezuelu a Kolumbii, byla znečištěna těžbou zlata a metalické rudy koltanu v orinockém tzv. Důlním (těžebním) oblouku. Region byl určen pro těžbu zlata venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem, ale je z velké části kontrolován nelegálními ozbrojenými skupinami. K těžbě zlata těžaři často používají rtuť. Světová zdravotnická organizace identifikuje rtuť jako jednu z 10 chemikálií, které jsou „hlavním problémem veřejného zdraví“.

„Pokud má Těžební oblouk fungovat dál, bylo by lepší, kdyby se vše dělo legálně, kontrolovalo a monitorovalo,“ řekl Leonardo Sánchez, výzkumník z projektu Sotalia ve Venezuele. Kolem venezuelského jezera Maracaibo jsou delfíni tradičním pokrmem. Místní obyvatelé, lamentuje Sánchez, je začali vařit s kokosem, aby snížili železnou chuť.

Rtuť se dostane do řeky, pohltí ji ryby, které jedí lidé až v Bogotě

Studie o hladinách rtuti u lidí poblíž řeky Orinoco byly omezené, řekl Trujillo. Když se The Washington Post zeptal na jeho vlastní hladinu rtuti v těle, nechal se otestovat – a zjistil, že je více než 10krát vyšší než u delfínů: 36,25 mikrogramů. Po 30 letech studia delfínů v těchto vodách byl otráven i Trujillo.

Amazonka, nedokončeno

Trujillo, kterému je 55 let, studuje amazonské říční delfíny od vysokoškolských studíí v 80. letech. V roce 1993 spoluzaložil nadaci Omacha, která se zaměřuje na ochranu zvířat a ekosystémů. (V jazyce domorodého národa Tikuna „Omacha“ znamená delfín, který se proměnil v člověka.)

Spolupracoval s organizacemi včetně World Wildlife Fund, Whitley Fund for Nature a s dalšími vědci z oblastí Orinoka a Amazonie s South American River Dolphin Initiative. Je uznáván jako jeden z mála globálních autorit v oblasti říčních delfínů a stal se známou tváří v dokumentech a hraných filmech o oblasti Amazonie.

Trujillo začal zkoumat hladiny rtuti v této oblasti asi před 15 lety. Jeho první testy na rybách pro lidskou spotřebu z tzv. Amazonského trapézu (kolumbijský výběžek, který spojuje zemi s řekou Amazonkou), který se rozprostírá na jih mezi Peru a Brazílií, ukázaly vysoké hodnoty. Ryby z povodí řeky Orinoko přinesly podobné výsledky. Pak přišli na řadu delfíni.

„Proto jsou delfíni indikátorem: Pokud mají problém oni, máme problém i my, protože máme stejné stravovací návyky,“ řekl Saulo Usma, koordinátor sladkovodního programu Světového fondu na ochranu přírody pro Kolumbii. „A co je horší, i když nám delfíni poskytují tyto informace, úřady z obou zemí neposuzují, zda ryby, které jíme, obsahují rtuť.“

Trujillovy snahy bít na poplach občas ohrožovaly jeho vlastní život. Jeho varování před vysokými hladinami rtuti v sumcích v kolumbijské televizi v roce 2021 vyvolalo výhrůžky smrtí. Při cestování po Amazonce si vzal na sebe neprůstřelnou vestu a zapojil bodyguarda.

Trujillo říká, že mu politik jednou řekl, že není možné ochránit celou řeku. „Tak nám řekněte, které části musíme chránit, abychom zachovali delfíny,“ řekl politik. Trujillo odmítl říct jméno tohoto politika. 

Trujillo vedl více než 40 expedic po celém světě. Jednalo se o pátou binacionální expedici — doprovázeli ho vládní úředníci z Kolumbie a Venezuely. Jeho nadějí bylo přimět obě vlády, aby spolupracovaly na ochraně řek.

Delfíni, řekl Trujillo, jsou dobrými „velvyslanci“. Lidská náklonnost ke zvířatům může vést vládní úředníky a širokou veřejnost k tomu, aby věnovali pozornost širším problémům, kterým Amazonka čelí.

„Pokud zastavíme odlesňování, které uvolňuje přirozenou rtuť v amazonské půdě, a zapracujeme na čistých těžebních technologiích, můžeme zlepšit naši budoucnost,“ řekl. „Vše, co potřebujeme, jsou rozhodné politické kroky.

Před touto cestou, řekl Trujillo, se bál změřit svou vlastní hladinu rtuti

Neexistuje žádná shoda na tom, jaká hladina rtuti je pro člověka příliš vysoká. Některé úřady se domnívají, že hladiny nad 5 mikrogramů na litr by měly vyvolat poplach; jiní říkají, že hladiny pod 20 lze považovat za normální. Ale tak či onak, Trujillovy výsledky jsou důvodem k obavám.

Po obdržení jeho zprávy se Trujillo bál o lidi, zejména v domorodých komunitách, kteří žijí podél břehu řeky. Pak si vzpomněl na lidi napříč Kolumbií i mimo ni, kteří jedí ryby z řek Orinoco nebo Amazonky. „Každý by měl znát své hladiny rtuti,“ řekl.

Ale v Puerto Carreño, malém městě na soutoku řek Meta a Orinoco, není žádná laboratoř, která by prováděla krevní testy na rtuť. Vzorky delfínů letěly stovky mil ke zpracování. V Kolumbii je k provádění testu certifikováno pouze několik subjektů.

Trujillo se nyní snaží snížit dopad rtuti ve svém těle. Setkal se s toxikologem a začal držet přísnou dietu bohatou na selen, který dokáže zvrátit toxické účinky. Vyhýbá se konzumaci ryb a korýšů. Ale ví, že mu kov v krvi může jednoho dne způsobit velké poškození nervového systému. „Vím, že v sobě mám tikající bombu, která může kdykoli vybuchnout,“ uzavřel nezlomný zachránce, vědec Fernando Trujillo pro americký deník Washington Post.

Zdroj: washingtonpost.com. Náhledová fotografie: Diogo Luiz – https://www.inaturalist.org/photos/179341177, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128301567