Pamatujeme si lépe informace napsané modrým nebo černým perem?

Jistě se shodneme na tom, že modrý a černý inkoust jsou v dnešní době ty nejpoužívanější. Ale který je lepší, když si něco chceme zapamatovat? Barvy toho dokáží hodně a je známo, že modrá barva působí důvěryhodně a v lidech rezonuje. Avšak pamatujeme si ji díky tomu lépe? 

Používání správné barvy může vážně ovlivnit pocity, pozornost a chování při učení. Je čas, abychom to využili ve svůj prospěch! Dokonce i výzkum u pacientů s Alzheimerovou chorobou ukázal, že barevné texty zlepšují paměť! Další výzkum zase ukázal, že si studenti pamatují barevné obrázky snadněji než černobílé obrázky – úžasné, že?

Černá jako základní barva

Většina toho, co čteme, je napsáno černě, od příspěvků na sociálních sítích až po učebnice chemie nebo tento článek. Černý text je pro nás výchozí, takže poznámky napsané černým inkoustem nestimulují mnoho myšlenek ani pozornosti. Pokud chceme některé poznámky vyzdvihnout nad jinými, je doporučováno psát obecné informace černým inkoustem a při záznamu důležitých detailů zvolit jiné barvy.

Modrá vítězí!

Psychologický výzkum naznačuje, že čtení a psaní barevně napsaného textu zvyšuje pravděpodobnost, že si tyto informace budeme pamatovat. Většina dosud provedených experimentů byla poměrně malého rozsahu, ale výsledky jsou zajímavé. Například jeden experiment se skupinou chlapců a dívek – studentů 9. ročníku – zjistil, že účastníci si lépe zapamatovali modrý text než černý text. Dalším plusem modré barvy je to, že podněcuje kreativitu. Můžeme tedy říci, že pokud si píšete poznámky do školy nebo na nějaký proslov a potřebujete si je zapamatovat, napište si je modře!

Červená vs. Modrá

fotka od energepic.com ze služby PexelsZajímavé je, že červená barva se doporučuje pro nadpisy, jelikož si ji náš mozek pamatuje nejlépe ze všech barev. Jenže pokud bychom červeně psali celé texty, působilo by to na nás agresivně a klesla by naše soustředěnost. Proto se jako nejlepší varianta jeví psát modrým perem a nadpisy nebo důležité poznámky zvýraznit červeně.

A jaké jsou další užitečné barvy?

  • Zelená – zelená je vynikající barva pro zlepšení koncentrace. Je jednou z nejméně náročných barev na oči a připomíná nám přírodu. Proto televizní hvězdy před nějakou důležitou akcí zůstávají v tzv. “zelené místnosti“. Je to relaxační prostor. Některé studie ukázaly, že lidé, kteří pracují v zelených kancelářích, mají vyšší míru spokojenosti s prací a také bylo prokázáno, že spotřebitelé tráví více času nakupováním v obchodech natřených zelenou barvou.
  • Oranžová – oranžová může být pro studenty příjemnou barvou, která zlepšuje náladu a nervové fungování, podporuje pohodlí a zvyšuje chuť do práce. Někteří teoretici dokonce tvrdí, že prostředí bohaté na oranžovou barvu zvyšuje přísun kyslíku do mozku, stimuluje duševní aktivitu a současně uvolňuje zábrany lidí. Ale nesmíme zapomínat, že nic se nemá přehánět!

Je důležité zmínit, že obvyklé používání jedné barvy inkoustu nakonec ztlumí jakýkoli významný vliv na naši paměť, protože si na danou barvu postupem času zvykneme. Můžeme se toho ale vyvarovat používáním několika různých barev a systematickými barevnými nadpisy – nejen že nám to pomůže v zapamatování, ale psaní může pro nás být třeba i zábavnější!

Zdroj: baronnews.com, shiftelearning.com, Náhledový obrázek: Lum3n ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *