Batáty vs. brambory – které jsou zdravější?

Všemi známá zelenina, brambory, oblíbená pro možnost kombinace s mnoha jinými potravinami. Ačkoli sladké brambory nejsou tak populární, mají překvapivě méně kalorií a sacharidů, než klasické bílé brambory. Jsou tedy batáty zdravější? Nebo je to naopak? Podívejme se podrobně na zdravotní přínosy batátů a brambor.

Nutriční fakta
Jeden středně pečený batát obsahuje 103 kalorií, 2,29 g bílkovin, 0,27 g tuku, 23,6 g sacharidů, 3,8 g vlákniny a 7,39 g cukru. Jen jedna porce vám poskytne více než 400% denní potřeby vitamínu A. Má také vysoký obsah vitamínů C a B, draslíku a cholinu. Na druhou stranu upečené brambory se slupkou obsahují 115 kalorií, 2,49 g proteinu, 0,06 g tuku, 26,71 g sacharidů, 4,6 g vlákniny a 0,81 g cukru. Jsou také bohaté na vitamíny C, B a draslík.

Bílé brambory obsahují oproti batátům nižší obsah tuku i cukru a naopak více bílkovin a vlákniny. Sladké brambory mají zase méně sacharidů, kalorií a jako benefit obsahují více vitamínu A a C.

Takže, kdo je vítězem?

Fotka od Pixabay z Pexels

Bílé brambory a tloustnutí?

Pravděpodobně jste slyšeli, že konzumace bílých brambor může způsobit růst na váze nebo negativně ovlivnit hladinu cukru v krvi. Zde je ale naopak několik důvodů, proč jsou pro vás bílé brambory zdravé:

  • Udržují vás nasycené déle, než jiné komplexní sacharidy. 
  • Jsou dobrým zdrojem rezistentního škrobu. 
  • Obsahují antioxidanty. 

Batáty jako pomocník proti zánětům?

Sladké brambory jsou na druhou stranu skvělou volbou pro diabetiky, nebo pro osoby s rizikem rozvoje diabetu z důvodu nízkého, až středně vysokého glykemického indexu. Zde jsou některé důvody, proč sladké brambory do vašeho jídelníčku zařadit:

  • Jsou hojným zdrojem manganu – tento minerál je mimo jiné vhodný pro vývoj kostí, metabolismu a absorpci vitamínů.
  • Jsou plné hořčíku – ten může napomoci s řízením krevního cukru, krevního tlaku a celkového metabolismu.
  • Bojují se zánětem – kromě hojného množství vitamínu A jsou batáty dobrým zdrojem antokyanu, který funguje protizánětlivě.

Verdikt
V bitvě batáty vs. brambory se nezdá, že by zde byl jasný vítěz. Oba druhy mají své výhody a nevýhody které závisí na vašich preferencích a individuálních zdravotních cílech. Nejdůležitější však je, aby byly konzumovány s mírou. Nejlepší je najít zdravé způsoby, jak začlenit oba druhy brambor do svého jídelníčku.

Jak je tedy připravit zdravě?

  • Vyvarujte se smažení – vaření nebo opékání brambor bude mít za následek nižší obsah kalorií a tuku, než kdybyste je připravovali smažené.
  • Vyberte si zdravější zálivky – zkuste nahradit máslo, slaninu, sýr a zakysanou smetanu řeckým jogurtem, brokolicí a medem.
  • Vyhněte se zpracovaným bramborovým produktům – bramborové lupínky a instantní bramborová kaše často obsahují příliš mnoho soli, tuku a konzervačních látek.
  • Nechte slupku na bramborách – nejen že přidávají chuť do vašich bramborových pokrmů, slupka také obsahuje další vlákninu a živiny kterých by bylo škoda do vašeho jídelníčku nezařadit!

Zdroj: zinoti.lt, Náhledový obrázek: Polina Tankilevitch z Pexels