Papež a italská vláda bijí na poplach: Itálie vymírá, nejméně narozených za 160 let

Papež František přidává svůj hlas ke sboru vyhlašujícímu poplach ohledně klesající populace Itálie, které pandemie koronaviru jen přitížila. Podobná situace v budoucnost zřejmě čeká i na miliardovou Čínu, jak jsme psali na našem webu v článku Čína: počty porodů klesnou v příštích 5 letech pod 10 milionů ročně.

Papež František v pátek přidal svůj hlas k varovnému poplachu ohledně klesající populace Itálie a vyzval k vládní politice, která zajistí nezbytnou finanční stabilitu, aby povzbudila mladé lidi k pobytu v Itálii a k ​​zakládání rodiny.

Papež se připojil k premiéru Mario Draghiovi na konferenci, která měla upozornit na riskantně nízkou porodnost v Itálii, kterou Draghi varoval, že pomalu „přestává existovat“.

Nejméně narozených za téměř 160 let!

V loňském roce Itálie zaznamenala 404 000 živě narozených dětí, což je nejnižší počet od jejího sjednocení v roce 1861, což zhoršuje stálý pokles, díky němuž je míra porodnosti v Itálii jednou z nejnižších v Evropě.

Rozdíl úmrtí – narození jako obyvatel Florencie

S nárůstem počtu úmrtí souvisejících s covidem-19 v roce 2020 dosáhl deficit mezi narozeními a úmrtími v loňském roce 342 000 – což je největší rozdíl od španělské chřipky v roce 1918 a ekvivalent ztráty města o velikosti Florencie.

„Itálie bez dětí je Itálie, která v budoucnu nemá místo,“ varoval Draghi. „Itálie, která pomalu přestává existovat.“

Podpora pro rodiny musí být dlouhodobá

Papež ocenil nedávné vytvoření bonusu pro rodiny po narození každého dítěte jako konkrétní formu solidarity rodinám v nouzi. Vyzval k dlouhodobějším politikám zaměřeným na rodinu, aby měly mladé rodiny naději a důvěru v to, že budou v průběhu let schopné uživit velké rodiny.

„Naléhavě musíme nabídnout mladým lidem záruky dostatečně stabilního zaměstnání, jistoty, že budou mít domov, a pobídek, aby neopouštěli zemi,“ řekl papež.

Druhá nejstarší populace na světě

Podle údajů Eurostatu z roku 2019 má Itálie druhou nejstarší populaci na světě a jednu z nejnižších měr plodnosti v EU – 1,27 živě narozených na ženu ve srovnání s průměrem EU 1,53.

Demografická katastrofa

Vedoucí představitelé napříč politickým spektrem již léta varují před demografickou katastrofou, která se blíží stárnoucí populací bez dostatečně široké pracovní síly, která platí daně, aby je mohla podporovat.

Velkorysý plán podpory

Díky plánu obnovy společnosti po pandemii ve výši 222,1 miliardy EUR (268,6 miliardy USD) si Draghi klade za cíl z velké části řešit krizi investováním do více center denní péče a základních škol s cílem povzbudit rodiny k tomu, aby měly děti. Plán také cílí investice do digitálního a ekologického průmyslu zaměřeného na mladé pracovníky a zároveň jim nabízí pomoc při zajištění hypoték, aby si mohli koupit své vlastní domy.

Doslova starý kontinent

Papež ocenil tyto iniciativy a poznamenal, že Itálie je jen jednou z mnoha zemí v Evropě, kde dochází k nízké porodnosti. Varoval, že Evropa se stává „starým kontinentem“ ne kvůli své slavné historii, ale kvůli svému pokročilému věku.“

Zdroj: https://abcnews.go.com/. Náhledová fotografie: Gettyimages