Parfém, mentol, cigaretový kouř: Devět vůní, které kočky nesnáší

Super nosy – to neplatí jen pro psy. Kočky mají také dokonale vyvinutý čich. Právě proto jsou pro ně vůně, jako například parfémy, často nesnesitelné.

Kočky mají až 70 milionů čichových buněk. My, lidé jich máme jen zlomek – 5 až 20 milionů. A je to právě tento rozdíl, díky kterému jsou kočky obzvláště citlivé na pachy. Některé vůně se jim prostě nelíbí, před jinými doslova prchají – nebo protestují po svém.

1. Kočky nesnášejí pachy v bedně

Kočky se obvykle velmi rychle naučí chodit domů na svůj záchůdek. Důležité je pouze to, aby voněl čistě a svěže. Čistit ho denně je nejlepší. Pokud to páníček nebo panička nezvládnou, může být cítit o něco víc. V těchto chvílích byste se však rozhodně měli vyhnout používání tzv. deodorantů do steliva nebo parfémovaných steliv. Jakkoli příjemně mohou vonět lidským nosům, pro kočičí nosy jsou mučivé a příliš silné. A pokud je jejich klidné místo příliš silně cítit, ať už kvůli deodorantům, nebo proto, že nebylo vyčištěno, kočka si hledá jiné místo, kde si ulevit.

2. Vůně do domácnosti: pro kočky nepříjemné

Vonné svíčky nebo lampy, pokojové vůně nebo vonné tyčinky – lidé se ve svých domovech cítí pohodlně, zvláště když se venku ochladí. K tomu často patří speciální vůně. Intenzivní pomerančové nebo citrusové aroma, stejně jako výrazné tóny skořice nebo pižma nejsou pro jemné kočičí nosy. Nejlepší je proto být s aromatickými vůněmi a oleji šetřit a používat jich o poznání méně.

3. Eukalyptus a další prostředky: raději změňte místnost

Při ucpaném nosu a bolesti hlavy lidé rádi používají výrazně voňavé krémy a oleje, aby si uvolnili dýchací cesty. Obzvláště oblíbené jsou mentolové nebo eukalyptové krémy, které se aplikují na oblast hrudníku. Vzhledem k tomu, že tyto krémy mají velmi intenzivní vůni, měli byste se ujistit, že kočka není v době aplikace krému v místnosti. Nebo na krátkou dobu opusťte místnost. Velmi důležité: Před pohlazením kočky si důkladně umyjte ruce. Protože to, co nám má pročistit dýchací cesty a někdy způsobit slzení očí, je mučením pro kočičí nosy. Mimochodem: S vůní kozlíku se situace náhle změní a kočky domácí se jen stěží zbavíte. Tato vůně je hitem!

Fotka od frimufilms od Freepik

4. Nezdravé pro všechny: cigaretový kouř

Pasivní kouření není jen problémem lidí. Inhalovaný cigaretový kouř je pro kočky také zdravotním rizikem a je častou příčinou rakoviny. Z tohoto důvodu by kuřáci neměli kouřit v místnosti, kde je kočka nebo si jít zapálit cigaretu venku.

5. Parfémy a voda po holení

Kočky by asi nikdy nepochopily, proč se stříkáme nebo mažeme drahými kolínskými. Pro ně jsou jemné nuance růže, pačuli nebo fialky prostě nechutné a spouštějí spíše nepohodlí než pohodu. Pokud tedy chce panička nebo páníček kočku pomazlit a ona uteče, může to být kvůli parfému nebo vodě po holení. Je lepší si to nebrat příliš osobně.

6. Silné vůně rostlin nejsou pro kočky

Levandule, meduňka, bazalka – kočky nebývají velkými fanoušky rostlin s obzvlášť výraznými vůněmi. Zahradníci dokonce používají rýmovník k odhánění koček ze zahrad. Ale i zde platí: buďte opatrní. Některé rostliny kočky opravdu přitahují. Patří sem například catnip neboli šanta kočičí, která vypadá trochu jako levandule a kočky neskonale přitahuje

7. Zvláštní vůně

Pokud jste byli na návštěvě u přátel, kteří mají kočky, po návratu domů se může stát, že váši domácí tygři reagují podivně. Intenzivně očichávají oblečení a tašky, někteří se zprvu nechtějí nechat hladit, jiní dokonce bručí. Kočky nemají zájem o pachy jiných zvířat – zejména jiných koček.

8. V domácnosti: čisticí prostředky

Každý, kdo má domácí zvířata, by měl věnovat pozornost čisticím prostředkům. Některé jsou škodlivé nejen svými složkami, ale i výpary – i když jsou pro člověka přijatelné. Majitelé koček a psů by měli používat jemné, nejlépe přírodní čisticí prostředky.

9. Z kuchyně: fuj, česnek!

Ne každý má česnek rád, ale téměř každá kočka ho nesnáší. Při krájení nebo smažení raději zvířata utíkají. Citron, ocet, skořice, kávová sedlina a koriandr jsou u koček stejně neoblíbené – a někdy mohou být i jedovaté.

Kočky milují tyto vůně

U kozlíku lékařského a tzv. kočičí trávy mnoho koček zapomíná na vše kolem. Některé hračky proto obsahují v náplni trochu kozlíku. Matatabi (aktinidie stříbrná) o kterém se říká, že je „nejsilnější kočičí plevel na světě“, je trochu exotičtější a kočky ho zbožňují. Původně pochází z Japonska a říká se, že navozuje kočce extrémní pocit pohody.

Zdroj: merkur.de. Náhledová fotografie: Amir Ghoorchiani z Pexels