Po popravě vánočního masového vraha Vladimíra Lulka si kat dal panáka rumu

Zabil čtyři děti († 1 až † 10) a svou ženu († 41). Masový vrah Vladimír Lulek († 35) byl posledním Čechem v Československu, který dostal trest smrti. Od pětinásobné vraždy jeho nevinné rodiny uplyne 22. prosince 30 let.

Posledním 1209. popraveným v Československu byl Slovák Štefan Svitek. Poprava se uskutečnila 8. června 1989 v Bratislavě. Devětadvacetiletý recidivista Štefan Svitek z Brezna dostal absolutní trest za ubití své manželky a dvou dcer sekerou k smrti.

Posledním Čechem, který si vyslechl rozsudek smrti, byl 14. ledna 1988 Vladimír Lulek. Jeho poprava následovala 2. února 1989. Přestože tento bestiální čin otřásl společností, nesloužil jako argument pro zachování trestu smrti. Co se vlastně stalo?

Když se opilý Lulek dva dny před Štědrým dnem roku 1986 vrátil domů do svého bytu v Předměřicích nad Labem, do jedné z nejhorších vražd zbývalo jen několik minut. Po hádce na schodišti domu zasadil 36 bodných ran nožem své manželce, ubodal sousedku Lenku Burianovou a pak se zabarikádoval v bytě. Tam ubodal tři děti své ženy a jejich nejmladší dceru.

U soudu nejprve hrál, že je duševně nemocný, neprojevil žádnou lítost, a dokonce držel hladovku. „Nevím, proč jsem tady. Nevím nic o tom, že jsem zabil svou ženu a všechny své děti. Nic jsem jim neudělal, jsou doma,“ tvrdil Lulek.

Po odsouzení k trestu smrti však ustoupil. „To, že mě tak odsoudili, když na to měli právo, je moje chyba. Velmi toho lituji. Měl jsem je všechny rád. Teď mi nezbývá nic jiného než čekat, až to skončí. Bude to pro mě jen vysvobození,“ napsal rodičům.

Ve svých 33 letech si Vladimír Lulek stihl vybudovat velmi špatnou pověst. Rodák ze Šťáhlav byl už čtyřikrát trestaný a pravidelně chodil domů opilý. Jeho záliba v násilí a alkoholu vytvářela smrtící koktejl.

Podle vzpomínek tehdejšího člena soudního senátu Jana Šulce (62) byl trest smrti jasnou volbou. „Při závěrečné poradě senát neprošel srdceryvným rozhodováním. Hrůzný výsledek a závěr znalců, že rehabilitace nepřichází v úvahu, vlastně ani jiný závěr neumožňovaly. Během procesu byl Lulek vyhublý hladovkou a k soudu jezdil kvůli slabosti na invalidním vozíku. Jediná jeho reakce přišla po vyhlášení rozsudku, kdy si několikrát povzdechl.“

zdroj: Stcity.sk, dotyk.cz, Titulní obrázek: Pixabay.com/kalhh