Vědci zjistili, že se od sebe začaly rychle oddělovat dvě části africké pevniny. Předpovídají proto, že v budoucnu mezi nimi vznikne nový oceán, který bude protékat trhlinou. Podle Uniladu se trhlina poprvé objevila před několika miliony let a nyní je široká desítky kilometrů.
Vědci toto tvrzení zveřejnili v časopise Geophysical Research Letters a potvrdili tak, že na africkém kontinentu vzniká nový oceán. Geologům se také podařilo najít přesné místo, kde se pevnina začala oddělovat.
Podle nich se trhlina nachází na hranici africké, arabské a somálské tektonické desky, které se od sebe postupně vzdalovaly posledních 30 milionů let. To by mohlo znamenat, že země jako Zambie nebo Uganda by za několik milionů let mohly mít vlastní pobřeží.
Mezinárodní spolupráce vědců také odhalila, že trhlina, známá jako Východoafrický rift, je nyní široká více než 55 kilometrů. „Je to jediné místo na Zemi, kde lze studovat, jak se z kontinentálního riftu stává oceánský,“ vysvětlil Christopher Moore, doktorand na univerzitě v anglickém Leedsu, který pomocí satelitní radarové technologie sledoval vulkanickou aktivitu ve východoafrické oblasti, jež je nejčastěji spojována s postupným rozpadem kontinentu.
K tomuto tektonickému posunu však došlo již v minulosti. Stejným způsobem vznikl Adenský záliv a Rudé moře, které lemují země Afriky a Blízkého východu.
„Pomocí GPS můžeme zjistit rychlost tvorby trhlin, která v současnosti činí několik milimetrů za rok. Díky tomu můžeme získat mnohem větší přehled o tom, co se vlastně děje,“ uvedl profesor Ken Macdonald z Kalifornské univerzity a předpověděl, že Adenský záliv a Rudé moře zaplaví Východoafrický rift. „Tato část se stane samostatným malým kontinentem,“ potvrdil.
zdroj: Unilad.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/nike159