Pop-star: Kdo by neznal Madonnu, ale kdo by ji dnes poznal?

Americká zpěvačka Madonna, vlastním jménem Madonna Louise Veronica Ciccone, (*16. 8. 1958) je i skladatelka, tanečnice, herečka, režisérka, producentka a spisovatelka. A taky chameleon, který se mění nejen pro svět hudby a filmu, ale i v soukromí. Poznali byste ji ale dnes?

Narodila se v městečku Bay City u Detroitu, ve státě Michigan. Je třetím z osmi dětí. Po smrti matky, když bylo Madonně pět let, se rodina přestěhovala do Rochestru, kde Nonni, jak ji říkal otec, odmaturovala. Ustavičné hádky s otcem a nevlastní matkou dohnaly Madonnu k útěku do New Yorku v roce 1978, kde se chtěla stát profesionální tanečnicí.

Madonna ve video klipu k písni Like A Virgin z roku 1984. Fotka z Facebook Madonny

Madonnu většina lidí zná jako kontroverzní zpěvačku, image-makerku a podnikatelku v pravém smyslu slova. Připomeňme si ji zběžně od jejích začátků po současnost.

1983

Madonniny začátky v ikonickém newyorském klubu Paradise Garage

New York City v roce 1977 byl mimo jiné příběhem dvou nočních klubů. Nové Studio 54 v centru města umocnilo zálibu diskoték v třpytu a lesku těsně předtím, než se žánr stal mainstreamem. Mezitím na 84 King Street v Soho, nastupující DJ jménem Larry Levan a klubový impresário Michael Brody sesbírali zdroje potřebné k otevření Paradise Garage (neboli “Gay-rage”).

„Co se mi na Garáži opravdu líbilo, byla živá zábava. Tehdy tam vystupovali umělci, kteří nahráli velké desky, na které jsme byli tak zvyklí. Takže jsem viděl Prince naživo na začátku 80. let. Byla tam Madonna. V té době jsme z Madonny nebyli moc nadšení, ale byla tam; dělala tam malé věci. A podívej se na ni teď,“ popisuje i po letech pravidelný návštěvník klubu.

1985

Zleva Tina Turner, Mick Jagger, Madonna a Bob Dylan na fotografii ze zákulisí Live Aid.

Live Aid (česky doslova „živá pomoc“) byl benefiční dvojkoncert, který se konal v sobotu 13. července 1985, stejně jako probíhající hudební sbírková iniciativa.

1986

Album True blue

Své třetí studiové album vydala 30. června 1986 u Sire Records. Na desce spolupracovala se Stephenem Brayem a Patrickem Leonardem, s nimiž se podílela na napsání všech skladeb a jejich produkci.

1991

24. května – letos 30leté výročí – film S Madonnou v postel (Madonna’s Truth or Dare)

Celovečerní stylizovaný dokument zachytává Madonnu, zpěváčku, která s neomylností ví, jaké hudební trendy si žádá publikum, v době jejího celosvětového koncertního turné Blond Ambition v roce 1990. Dokument se však neodehrává jen na jevišti, ale i v zákulisí, kde vystoupí mnohé celebrity šoubyznysu. Místy provokativní erotika je přítomná v podtextu filmu, i když celek se zaměřil na neobyčejně obyčejné úkony v životě této kontroverzní hvězdy. Zkrátka – Madonna, jaká ve skutečnosti je, na jevišti i za ním, matka rodiny svých tanečníků, bohyně sexu pro milióny obdivovatelů, podnikatelka, zpěvačka, tanečnice… Největší superstar světa hudby. Samozřejmě, pro její věrné fanoušky. (oficiální text distributora)

1999

24.5. – letos u příležitosti 80. narozenin Boba Dylana

Madonna a legendární skladatel a zpěvák zachyceni v roce 1999.

2006

Confessions Tour

Confessions Tour bylo Madonnino sedmé koncertní turné, propagující desáté studiové album Confessions on a Dance Floor. Režisérem se stal její dlouholetý spolupracovník Jamie King.

2015 – 2016

Rebel Heart Tour

Rebel Heart Tour bylo její desáté koncertní turné, které se uskutečnilo na podporu jejího 13. studiového alba Rebel Heart. Turné, které zahrnovalo 82 představení, navštívilo Severní Ameriku, Asii, Evropu a Oceánii.

2019

Album Madame X

Madame X je čtrnácté studiové album. Bylo vydáno 14. června 2019 vydavatelstvím Interscope Records. Album bylo výrazně umělecky ovlivněno zpěvaččiným životem v portugalském Lisabonu, kam se přestěhovala v létě 2017. Na albu společně s Madonnou spolupracovala řada hudebníků a hudebně album využívá řadu různorodých žánrů.

Celek však není zdaleka tak jedinečný a ve své konečné prezentaci spíše propadá. Jeho kamenem úrazu jsou totiž naprosto fádní melodické linky a ještě horší zpěv Madonny.

Současnost

Madonna je čilá a sdílná na sociálních sítích. Na Twitteru ji najdete normálně pod Madonna. Pohled do jejího soukromí i její názory na kde co stále táhnou spoustu fanoušků 62leté rebelky.

„Nový lepší svět…. Čistý a dezinfikovaný pro vaši bezpečnost“

„Po tomto roce už nic nedává smysl……………..Díky Bohu dělám to, co se mi líbí………….v úpravě zvuku pro (album) Madame X“

Pohled do zákulisí, příprava na vystoupení

Na Den matek s fotkou matky a svými dětmi

„Šťastný Den matek, mami! Není mě bez tebe! Ztratit tě – byl katalyzátor všeho. Díky! Doufám, že jsi na mě pyšná!“

Zdroje: www.twitter.com, www.timeout.com, www.youtube.com, https://cs.wikipedia.org/. Náhledová fotografie: Flickr